czwartek, 18 lipca 2024r.

Obuwie robocze – na jaki okres? Dlaczego buty robocze powinny być wymieniane regularnie?

photo 1610095056421 22f01168640acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8aGVhbHRoJTIwYW5kJTIwc2FmZXR5JTIwY2xvdGhpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY1ODM5OTg5MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Obuwie robocze to bardzo ważne wyposażenie pracownika, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia nóg podczas wykonywania pracy. To, czy w danym miejscu pracy wymagane jest noszenie obuwia ochronnego, zależy od tego, na jakim stanowisku pracujemy i jakie zagrożenia się z tym wiążą. Ponadto bardzo ważny jest też czas, przez jaki można nosić obuwie robocze i po jakim okresie, należy wymienić je na nowe.

Po jakim czasie pracownik musi wymienić obuwie robocze na nowe?

Na to, jak długo pracownik może chodzić w jednych butach roboczych, wpływa wiele czynników. Zdarza się, że takie buty wymieniane są dwa razy w roku. Jeśli praca wykonywana jest na zewnątrz lub w pomieszczeniach, gdzie temperatura zmienia się wraz ze zmieniającą się porą roku, konieczna jest zmiana butów na letnie i zimowe.

W przypadku sezonu letniego pracownik może nosić półbuty robocze, natomiast w sezonie zimowym niezbędna jest zmiana na buty ocieplane, które zapewnią komfort termiczny.  Nieco inaczej wygląda to, gdy wymiana obuwia nie jest uzależniona od pory roku.

Wtedy zmiana ta odbywa się rzadziej np. raz w roku. Oczywiście bez względu na zalecenia istotny jest stan butów. Jeśli wymagają one wymiany nie należy z tym zwlekać.

Czy stare buty robocze mogą zmniejszać jakość ochrony?

W momencie, kiedy obuwie robocze będzie zniszczone, może się okazać, że poziom ochrony nie będzie tak wysoki, jak na początku. Niestety może przyczynić się to do wypadku. Pracodawca powinien zaopatrzyć pracownika w odpowiedni strój roboczy, w tym też dobre i wygodne obuwie.

Stosowanie się do przepisów BHP, to konieczność, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracy. Ponadto stare buty mogą być niewygodne i powodować dyskomfort podczas ich noszenia. Osoba zatrudniona musi zgłaszać się więc po wymianę butów w zalecanym okresie.

Czy pracodawca zawsze zapewnia obuwie ochronne?

Zdarza się, że to pracownik musi sam kupić sobie buty robocze, a później rozlicza się z pracodawcą i ten zwraca mu wydane pieniądze. Może być też tak, że pracownik otrzyma na początku współpracy od pracodawcy określoną sumę pieniędzy, którą będzie musiał przeznaczyć na zakup obuwia i odzieży ochronnej.

Zazwyczaj w dużych zakładach pracy obuwie robocze jest kupowane przez pracodawcę i przekazywane pracownikom. Dla wielu pracowników jest to duże udogodnienie, jednak zdarzają się też osoby, które wola kupować odzież i buty ochronne samodzielnie, aby móc dopasować je do swoich wymagań.

Może spodobać Ci się również:

photo 1467139701929 18c0d27a7516cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjM5NTc2NDc5ixlibrb 1.2.1q80w1080 1

Wycieczki szkolne – gdzie jechać? Jakie elementy powinny wpłynąć na wybór miejsca wycieczki?

1 września 2022

Wycieczki szkolne to często świetny sposób na lepszą integrację uczniów oraz odpoczynek od nauki. Niestety organizacja takiego wyjazdu oraz wybranie miejsca docelowego nie zawsze jest proste. Jakie miejsce, warto wybrać…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca