piątek, 08 grudnia 2023r.

Odzież robocza – co to jest? Z jakich materiałów szyta jest odzież robocza?

photo 1504813184591 01572f98c85fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8aGVhbHRoJTIwYW5kJTIwc2FmZXR5JTIwY2xvdGhpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY1ODM5OTg5MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Odzież robocza to ubrania stosowane w wielu miejscach pracy. Noszenie takiej odzieży przez pracowników ma wiele zalet, a tym samym osoba zatrudniona nie musi narażać swoich prywatnych ubrań na zabrudzenie, czy zniszczenie. Co zaliczamy do odzieży roboczej oraz z jakich materiałów szyte są ubrania przeznaczone dla pracowników?

Odzież robocza – z czego się składa?

Do odzieży roboczej najczęściej zaliczamy: bluzy, spodnie, kombinezony, fartuchy oraz obuwie. Wszystkie te ubrania zazwyczaj noszone są w miejscach, gdzie wykonuje się pracę fizyczną. Odzież robocza zawsze dostosowana jest do wykonywanych przez pracownika obowiązków.

Warto dodać, że ubrania robocze to nie wszystko, gdyż pracownicy mogą mieć też obowiązek stosowania innych zabezpieczeń: czapki, kaski, okulary ochronne, rękawice, a nawet ochraniacze. Oczywiście nie zawsze konieczne jest noszenie dodatkowych zabezpieczeń, a więc kwestia ta zależy w dużej mierze od stanowiska pracy i zasad panujących w danym zakładzie pracy.

Z czego wykonuje się odzież roboczą?

Ubrania robocze wykonywane są z materiałów odpornych na różne uszkodzenia. Dzięki temu pracownik jest bezpieczny, a ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia znacznie mniejsze. Ubrania robocze najczęściej szyte są z tkanin poliestrowych, bawełny, flaneli, polaru.

Materiały wykorzystywane w celu szycia odzieży roboczej muszą być łatwe w utrzymaniu czystości. Co więcej, powinny być one dobrej jakości, aby służyły pracownikowi przez bardzo długi czas. Kwestia ta dotyczy też butów, które często muszą mieć specjalne zabezpieczenie np. metalowe noski.

Wszystkie elementy odzieży roboczej, powinny być odpowiednio dopasowane do pracownika. Oznacza to, że nie mogą być one zbyt duże lub małe, gdyż mogłoby to wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Czy odzież robocza zawsze jest wymagana?

Warto wiedzieć, że ubrania robocze nie wszędzie są wymagane. Odzież dla pracowników jest konieczna zazwyczaj w zakładach produkcyjnych, dużych sklepach oraz wielu innych stanowiskach, gdzie konieczne jest zapewnienie ochrony pracownika. Często dzięki odzieży roboczej łatwiej jest rozpoznać pracownika.

Ma to zazwyczaj miejsce wszędzie tam, gdzie pracuje duża liczba osób, pojawiają się klienci lub organy prowadzące różnego rodzaju kontrole. Noszenie odzieży roboczej uregulowane jest odpowiednimi przepisami, które określają, jakie środki ochrony trzeba stosować. Poza tym pracownik musi przestrzegać też zasad panujących w swoim miejscu pracy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1599443015574 be5fe8a05783cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Weterynarz co robi? Czy każdy weterynarz jest dobry?

1 lutego 2022

Weterynarz to osoba, która zajmuje się leczeniem zwierząt. Oznacza to, że każdy właściciel zwierzaka z pewnością miał okazję korzystać z usług weterynarza. Taka osoba jest w stanie pomóc naszemu pupilowi…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca