niedziela, 25 lutego 2024r.

Outsourcing rekrutacji – co należy wiedzieć?

Outsourcing rekrutacji - co należy wiedzieć?

Wśród przedsiębiorców coraz popularniejsze staje się zlecanie pewnych czynności tradycyjnie wykonywanych w firmie podmiotom zewnętrznym. Outsourcing księgowości czy usług IT stał się w wielu firmach sposobem na zmniejszenie kosztów i pozyskaniem dobrych partnerów biznesowych. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z outsourcingu rekrutacji, który ma na celu zlecenie zewnętrznej firmie przeprowadzenia całości lub części procesu rekrutacyjnego.

Zadanie działu HR?

Wyprowadzenie z firmy procesów rekrutacyjnych nie oznacza, że nie będzie już nam potrzebny dział HR. W praktyce osoby w nim zatrudnione mają wiele innych zadań, takich jak naliczanie wynagrodzeń czy zajmowanie się kadrami. Tymczasem poszukiwania idealnego kandydata na dane stanowisko to zadanie wieloetapowe, które warto powierzyć profesjonalistom. Poza publikacją ogłoszeń, firma outsourcingowa zajmuje się także selekcją życiorysów, a także wstępnymi rozmowami z kandydatami tak, aby jedynie zdecydowane i spełniające wszystkie wymagania osoby trafiły do firmy na rozmowę kwalifikacyjną.

Dostęp do danych

Prowadzenie rekrutacji na własną rękę to bardzo odpowiedzialne zadanie. Należy przede wszystkim zabezpieczyć dane osobowe tych, którzy powierzają nam je w celach rekrutacyjnych. Wymaga to dostosowania komputerów i systemów do zabezpieczeń, które gwarantują dostęp do danych jedynie uprawnionym osobom. Dodatkowo firmy outsourcingowe często korzystają z własnych baz danych, dzięki którym w jeszcze bardziej precyzyjny sposób mogą znaleźć odpowiedniego pracownika.

Mniejsze koszty

Zlecenie przeprowadzenia rekrutacji firmie zewnętrznej znacznie ogranicza koszty przedsiębiorstwa. Osoby pracujące w dziale HR mogą zająć się innymi obowiązkami, natomiast firma nie musi tworzyć specjalnych stanowisk dla osób zajmujących się jedynie rekrutacją. Dodatkowo przedsiębiorstwo może wliczyć w koszty wartość faktury, którą otrzyma od firmy rekrutacyjnej, a także odliczyć podatek VAT, jeżeli jest czynnym podatnikiem tego podatku.

Szybszy proces rekrutacji

Zlecenie znalezienia pracownika osobom z działu HR często pokrywa się z innymi obowiązkami, przez co cały proces rekrutacyjny znacznie się wydłuża. Tymczasem outsourcing usług rekrutacyjnych sprawia, że każdy klient traktowany jest priorytetowo, przez co może on liczyć na znalezienie pracownika w krótszym czasie. Dodatkowo zajmują się tym rekruterzy posiadający odpowiednie doświadczenie, wiedzę i pasję. Finalnie pracodawca dostaje konkretne propozycje kandydatur osób, które idealnie pasują do danego stanowiska.

Może spodobać Ci się również:

Chorujesz na trądzik różowaty? Istnieje innowacyjna metoda, która pozwoli Ci pozbyć się problemu!

Chorujesz na trądzik różowaty? Istnieje innowacyjna metoda, która pozwoli Ci pozbyć się problemu!

28 sierpnia 2019

Trądzik różowaty jest zmorą dla wielu z nas. Próbujemy przeróżnych metod do walki z nim, wydajemy setki złotych na specjalistyczne kremy i wizyty u dermatologa, jednak problem w dalszym ciągu…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca