niedziela, 25 lutego 2024r.

Pompy ciepła – jak to działa? Zasada działania

Pompy ciepła - jak to działa? Zasada działania

Klimatyzacja i wentylacja montowa jest już dziś nie tylko w firmach czy biurowcach, ale również coraz powszechniej po prostu w domach. Na rynku wyróżnić można kilka rodzajów klimatyzacji i wentylacji. Każdy z nich różni się nieco sposobem działania, a tym samym sposobem chłodzenia lub grzania powietrza. Jest jednak element, który łączy je wszystkie.

Czym jest pompa ciepła?

Element, o którym mowa, to pompa ciepła. Jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze. Wykorzystuje ono energię cieplną pozyskiwaną z naturalnych źródeł, takich jak woda, powietrze czy ziemia. Pompy ciepła stosowane są zwłaszcza w systemie opartym na rekuperacji. Zastosowanie go pozwala na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest po prostu ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Pompy stosowane są także w wentylacji grawitacyjnej, system ten jest jednak dużo mniej wydajny. To, jaka pompa ciepła powinna zostać zastosowana, zależy od posiadanego w domu systemu klimatyzacji i wentylacji. Warto zatem zapoznać się z tym, jakie rodzaje pomp dostępne są na rynku. Jej instalację warto także zlecić profesjonalistom. Potrzebne informacje znaleźć można w sieci, np. wpisując hasło „pompa ciepła Kraków„.

Zasada działania 

Funkcjonowanie opiera się na dostarczeniu do napędu sprężarki energii elektrycznej. Co ważne, w tym celu wystarczy jej niewielka ilość. Oznacza to, że pompa ciepła nie pobiera dużo energii. Wszystkie elementy, które się na nią składają, tworzą zamknięty obieg. Wewnątrz krąży ekologiczny czynnik roboczy, który przez cały czas działania pompy podlega ciągłym zmianom: z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie. To powoduje przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

Działanie pompy ciepła

Każdy tego typu sprzęt wyposażony jest w element określany jako parownik. To w nim czynnik roboczy, czyli mieszanina cieczy i gazu, ulega procesowi odparowania. W ten sposób odbierana jest energia cieplna z dolnego źródła. W dalszej kolejności czynnik roboczy zostaje zassany jako para o niskim ciśnieniu do sprężarki. Tam wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Następnym elementem, do którego trafia w postaci gazowej, jest skraplacz. Tu sprężony i gorący czynnik roboczy oddaje energię cieplną do źródła górnego. Efektem jest skraplanie czynnika roboczego. Elementem zamykającym jest zawór rozprężny. Racjonuje on ilość czynnika roboczego, który trafia do parownika. W procesie tym dochodzi do obniżenia ciśnienia oraz temperatury czynnika roboczego. W taki właśnie sposób krąży on przez cały czas w obiegu termodynamicznym, zapewniając ciągłość pracy pompy ciepła.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Czy suplementy są zdrowe? Na co zwrócić szczególną uwagę przyjmując suplementy diety?

1 grudnia 2021

Suplementy diety to bardzo popularne produkty, które stosuje coraz więcej osób. Możliwość uzupełnienia diety, która często jest niewystarczająca, to bardzo ważna kwestia, a więc należy zwrócić na to szczególną uwagę.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca