czwartek, 18 lipca 2024r.

Psycholog dla dzieci online — czy warto?

unnamed file 10

Internet odgrywa w dzisiejszym świecie niezwykle istotną rolę. Niweluje bariery czasu i przestrzeni. Pozwala na porozumiewanie się ludzi z różnych części świata. Staje się też narzędziem pracy oraz rozrywki. Coraz częściej służy również do kontaktu z lekarzami i specjalistami, między innymi psychologami dziecięcymi. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: czy terapia online naprawdę jest skuteczna i przynosi podobne efekty jak ta w tradycyjnej formie? Pora rozwiać wątpliwości. 

Psycholog dla dzieci online — jak przebiega wizyta?

Psychoterapia dzieci i młodzieży online przebiega podobnie jak konsultacje stacjonarne. Z jedną zasadniczą różnicą — spotkanie odbywa się nie w gabinecie specjalisty, lecz w przestrzeni wirtualnej. Jest to kontakt zapośredniczony. 

Jego realizacja wymaga użycia nowoczesnych technologii, a dokładniej mówiąc komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub telefonu komórkowego z dostępem do sieci. Jego forma zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań danego klienta, a także rodzaju problemu, z którym przychodzi. 

Psycholog dla dzieci online — kiedy warto skorzystać z tej formy  wsparcia?

Kiedy warto zgłosić się do psychologa dzieci online? Wskazaniem do skorzystania z przywołanej formy pomocy są między innymi wszelkie problemy wychowawcze, z jakimi zmagają się rodzice, a także różnego rodzaju zaburzenia obserwowane u najmłodszych:

 • fobie,
 • lęki specyficzne, społeczne, separacyjne i uogólnione,
 • mutyzm wybiórczy, 
 • zespół stresu pourazowego (PTSD),
 • bulimia,
 • anoreksja, 
 • kompulsywne objadanie się,
 • choroba afektywna dwubiegunowa,
 • depresja,
 • dystymia,
 • uzależnienia,
 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej itp.

 

Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów. Im wcześniej zostanie podjęta odpowiednia interwencja, tym lepiej. Zwlekanie z  wizytą u psychologa może prowadzić do pogłębienia problemu oraz zaostrzenia niepożądanych zachowań. 

Jakie korzyści niesie za sobą spotkanie z psychologiem online?

Spotkanie z psychologiem online ma wiele rozmaitych zalet. To niezwykle wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób, które mają utrudniony dostęp do specjalistów na przykład ze względu na ograniczenia sprawności czy miejsce zamieszkania (wieś, niewielka miejscowość). Nie trzeba płacić za dojazdy ani czekać kilka miesięcy na umówioną wizytę.

Poza tym należy pamiętać, że spotkanie z psychologiem nierzadko stanowi źródło stresu, zwłaszcza gdy odbywa się po raz pierwszy. E-wizyta pozwala go nieco zmniejszyć. Młody człowiek czuje się bezpiecznie w znanym sobie otoczeniu, co ma korzystny wpływ na przebieg procesu terapeutycznego. 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jaki garnitur wybrać na wiosnę?

1 lutego 2021

Wiosna to taka pora roku, kiedy wszystko budzi się do życia. Natura ubiera się w różnobarwne szaty, a tym samym człowiek zaczyna mieć potrzebę ubarwiania własnej garderoby. W przypadku kobiet…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca