czwartek, 18 lipca 2024r.

Radca prawny – kto to? Kiedy skorzystać z jego pomocy?

Radca prawny - kto to? Kiedy skorzystać z jego pomocy?

Przepisy prawne słyną ze swojej zawiłości, specjalistycznego języka branżowego i wielu kruczków, które potrafią wzbudzić dezorientację u osób, które nie są związane z prawniczym światem. Prawo dotyczy jednak każdego z nas, bowiem poprzez określone normy i akty reguluje zasady funkcjonowania w społeczeństwie. Mamy z nimi do czynienia zarówno w naszym życiu zawodowym, jak i prywatnym. Warto więc skorzystać z usług profesjonalistów, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jednym z nich jest radca prawny.

Wykwalifikowany specjalista

Radca prawny to absolwent studiów prawniczych, który odbył trzyletnią aplikację pełniącą rolę praktycznej nauki zawodu i z powodzeniem zdał egzamin uprawniający go do pełnienia tej funkcji. Może być zatrudniony w różnego rodzaju firmach i spółkach zrzeszających prawników lub prowadzić własną działalność. Czym właściwie różni się więc od adwokata? Mimo tego, że reprezentują oni pokrewne zawody, w zakresie ich kompetencji i nie tylko widać istotne różnice. Adwokat może pracować wyłącznie jako wspólnik spółki lub prowadząc indywidualną działalność gospodarczą. Z kolei radca prawny może pełnić swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę. Adwokaci posiadają także nieco szerszy zakres kompetencji, bowiem są uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Profesjonalna pomoc prawna

Gdy celem naszej wędrówki jest kancelaria radcy prawnego, Kraków stanowi miasto, w którym znajdziemy wiele takich placówek. Na jaką pomoc możemy liczyć z ich strony? Prawnicy zajmują się świadczeniem szeroko pojętych usług prawnych, które przydają się nie tylko w momentach konfliktów z wymiarem sprawiedliwości. Ich praca polega na reprezentowaniu klientów przed organami administracji publicznej i innymi instytucjami, sporządzaniu projektów umów i pozostałych dokumentów, a także wydawaniu opinii prawnych na temat kwestii, które budzą wątpliwości lub są przedmiotem sporów. Warto podkreślić, że radca prawny może współpracować zarówno z osobami fizycznymi, jak i z przedsiębiorstwami czy urzędami. Osoby fizyczne zwracają się do niego najczęściej z kwestiami dotyczącymi własności nieruchomości, z prośbą o pomoc w sprawach spadkowych, czy w związku z problemami z zakresu prawa pracy.

Kompleksowe usługi

Takich specjalistów, jak radca prawny, Kraków posiada naprawdę wielu. Nic więc dziwnego, że firmy także zgłaszają się do nich, aby wydali oni opinie na temat podpisywanych umów, pomogli sporządzić nowe, a także uczestniczyli w tworzeniu obowiązujących w przedsiębiorstwie wewnętrznych aktów prawnych. Dla każdego, kogo interesuje profesjonalna kancelaria prawna, Kraków powinien stanowić idealne miasto, które odpowie na jego potrzeby.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Folia Stretch – gdzie kupić?

1 maja 2021

Wybór odpowiedniego rodzaju folii stretch może być trudnym zadaniem. Istnieje wiele różnych rodzajów folii stretch, z których każda ma inne właściwości. Ponadto dostępne folie stretch mają różne grubości. Niemniej istotny…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca