Rodzaje systemów kominowych i zastosowanie
Przy wyborze systemu kominowego należy kierować się kilkoma czynnikami warunkującymi prawidłowe działanie całego systemu grzewczego w domu. Kominy służą do odprowadzania spalin, dymu lub zużytego powietrza.
Ich konstrukcja pozwala również na doprowadzenie powietrza do komory spalania. W związku z tym można podzielić kanały kominowe na wentylacyjne, spalinowe, albo dymowe. Każdy z systemów kominowych musi uwzględniać jego przeznaczenie.
Odprowadzanie spalin. Jaki system kominowy?
Ze względu na budowę można wyróżnić kominy jednościenne lub dwuścienne. W pierwszym przypadku będą to wkłady kominowe, które należy zamontować w murowanej obudowie. Drugi rodzaj jest to system dwuwarstwowy, z czego jedna warstwa to zewnętrzna powłoka izolacji termicznej, a druga, to wewnętrzny przewód spalinowy.
Do budowy kominów używa się materiałów stalowych, betonowych lub ceramicznych. Tradycyjne kominy murowane są cegłami lub pustakami keramzytobetonowymi. Mogą stanowić wewnętrzne przewody oraz zewnętrzne – dostawione do ściany budynku.
Warto tu pamiętać o odpowiednim doborze wkładu. Wkłady kominowe muszą charakteryzować się odpowiednią szczelnością i wysoką trwałością materiałów. Muszą być odporne na wysoką temperaturę i działanie spalin.
Nowoczesny system starego komina
W zależności od konstrukcji komina stosuje się odpowiedni przewód kominowy. W przypadku kominów prostokątnych będzie to wkład kominowy owalny, a w przypadku kwadratowych – okrągły. Istniejący komin wymagający renowacji musi mieć dopasowany do przekroju wkład.
W celu uszczelnienia oraz dobrego przepływu powietrza w kanale kominowym starego typu można zastosować giętkie przewody kominowe. Pozwoli to, dzięki odpowiednim rurom harmonijkowym, na uzyskanie dokładnego dopasowania przewodu do komina. Wówczas należy pamiętać również o zastosowaniu odpowiednich kształtek i trójników.
Co to jest system kominowy?
Komin systemowy składa się z modułów niezbędnych do budowy komina, które dostarczane są jako prefabrykaty. To umożliwia samodzielny montaż według dołączonej instrukcji. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i sprawne skonstruowanie własnego komina.
Elementami składowymi komina systemowego są wkłady kominowe, czyli przewody do odprowadzania spalin. Wkłady kominowe podzielić można na żaroodporne i kwasoodporne. Pierwsze dotyczą opalania drewnem, drugie opałem wydzielającym agresywne spaliny.
Kolejnym modułem jest obudowa takiego wkładu. Może być wykonana z cegły lub pustaków kominowych. Najważniejsze, to umiejętne dopasowanie komina systemowego do posiadanego urządzenia grzewczego.
Może spodobać Ci się również:
Czy kobiety też noszą garnitury? Jak najbardziej! Sprawdźmy więc dlaczego warto mieć w swojej szafie przynajmniej jeden biały garnitur damski szyty na miarę? Szyć na miarę czy kupować? Dylemat, który…
Czytaj więcej