środa, 08 maja 2024r.

Rodzaje systemów kominowych i zastosowanie

unnamed file 7

Przy wyborze systemu kominowego należy kierować się kilkoma czynnikami warunkującymi prawidłowe działanie całego systemu grzewczego w domu. Kominy służą do odprowadzania spalin, dymu lub zużytego powietrza.

Ich konstrukcja pozwala również na doprowadzenie powietrza do komory spalania. W związku z tym można podzielić kanały kominowe na wentylacyjne, spalinowe, albo dymowe. Każdy z systemów kominowych musi uwzględniać jego przeznaczenie.

Odprowadzanie spalin. Jaki system kominowy?

Ze względu na budowę można wyróżnić kominy jednościenne lub dwuścienne. W pierwszym przypadku będą to wkłady kominowe, które należy zamontować w murowanej obudowie. Drugi rodzaj jest to system dwuwarstwowy, z czego jedna warstwa to zewnętrzna powłoka izolacji termicznej, a druga, to wewnętrzny przewód spalinowy.

Do budowy kominów używa się materiałów stalowych, betonowych lub ceramicznych. Tradycyjne kominy murowane są cegłami lub pustakami keramzytobetonowymi. Mogą stanowić wewnętrzne przewody oraz zewnętrzne – dostawione do ściany budynku.

Warto tu pamiętać o odpowiednim doborze wkładu. Wkłady kominowe muszą charakteryzować się odpowiednią szczelnością i wysoką trwałością materiałów. Muszą być odporne na wysoką temperaturę i działanie spalin.

Nowoczesny system starego komina

W zależności od konstrukcji komina stosuje się odpowiedni przewód kominowy. W przypadku kominów prostokątnych będzie to wkład kominowy owalny, a w przypadku kwadratowych – okrągły. Istniejący komin wymagający renowacji musi mieć dopasowany do przekroju wkład.

W celu uszczelnienia oraz dobrego przepływu powietrza w kanale kominowym starego typu można zastosować giętkie przewody kominowe. Pozwoli to, dzięki odpowiednim rurom harmonijkowym, na uzyskanie dokładnego dopasowania przewodu do komina. Wówczas należy pamiętać również o zastosowaniu odpowiednich kształtek i trójników.

Co to jest system kominowy?

Komin systemowy składa się z modułów niezbędnych do budowy komina, które dostarczane są jako prefabrykaty. To umożliwia samodzielny montaż według dołączonej instrukcji. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i sprawne skonstruowanie własnego komina.

Elementami składowymi komina systemowego są wkłady kominowe, czyli przewody do odprowadzania spalin. Wkłady kominowe podzielić można na żaroodporne i kwasoodporne. Pierwsze dotyczą opalania drewnem, drugie opałem wydzielającym agresywne spaliny.

Kolejnym modułem jest obudowa takiego wkładu. Może być wykonana z cegły lub pustaków kominowych. Najważniejsze, to umiejętne dopasowanie komina systemowego do posiadanego urządzenia grzewczego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1541888946425 d81bb19240f5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxjb25zdHJ1Y3Rpb258ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztuje budowa domu? Jakie dodatkowe koszty należy doliczyć?

1 lutego 2022

Budowa domu to szczęśliwy moment dla każdego, kto zdecydował się na posiadanie własnego lokum. Oczywiście etap samej budowy poprzedza konieczność załatwienia wielu spraw, jednak ta kwestia nie powinna mieć żadnego…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca