piątek, 08 grudnia 2023r.

Rozładowany akumulator – co zrobić?

Bez zasilania, nie da się odpalić samochodu. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan napięcia akumulatora i reagować, gdy zacznie się dziać z nim coś złego. O ile rozładowanie baterii raz na rok nie powinno wzbudzić podejrzeń, to częste zaniki energii mogą dać sygnał o rozwijających się problemach. Dlaczego najczęściej akumulator traci swoją moc? I co w takiej sytuacji robić?

Przyczyną może być zużycie baterii…

Głównym powodem rozładowywania baterii jest jej zużycie. Kilkuletnie akumulatory bardzo często mają obniżone właściwości, przez co trudniej utrzymują energię elektryczną. W takim przypadku najlepiej odwiedzić serwis samochodowy. Kraków jest miejscem, w którym łatwo sprawdzisz stan baterii i w razie potrzeb wymienisz ją na nową.

Utrzymywanie przez długi czas uszkodzonego akumulatora nie tylko stwarza istotny problem z rozruchem, lecz może być również niebezpieczne dla pozostałych układów. Najmocniej cierpi tutaj komputer silnika. Wymaga on regularnie pracy akumulatora, a wszelkie zaniki energii spowodują gwałtowny reset ustawień. Jeśli zauważysz dziwne zachowania pojazdu, takie jak niekontrolowane skoki prędkości obrotowej, czy opóźnione działanie hamulca po doładowaniu akumulatora, najprawdopodobniej wynika to z niewłaściwej pracy komputera silnika.

Niesprawny akumulator może sygnalizować inne problemy.

Częste rozładowania nowego sprzętu mogą oznaczać zwarcie lub przebicia, wywołujące utratę mocy. W takim wypadku kontakt z dobrym mechanikiem również będzie konieczny, nam będzie ciężko ustalić właściwą przyczynę spadków energii. Co prawda można zrobić test natężenia na wyłączonym silniku, jednak niewiele dowiemy się z takiej informacji.

Najczęściej badanie wykaże wtedy zwiększone zużycie prądu. Standardowy pojazd podczas postoju nie powinien pobierać więcej niż 10-20 mAh. Przy instalacjach gazowych pobór mocy może być większy i wynosić nawet 50 mAh. Gdy jednak zaobserwujemy wartości znacznie przekraczające kilkaset jednostek, oznacza to, że jakaś usterka powoduje nadmierne wykorzystanie energii. Wówczas mechanika samochodowa będzie już konieczna.

Co zrobić z rozładowanym akumulatorem?

Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Jak już wspomniano, jednorazowe incydenty mogą się przytrafić i wcale nie oznaczają one poważnych usterek pojazdu. Podstawowym działaniem w takim przypadku jest uzupełnienie energii…

Można je przeprowadzić na 2 sposoby:

  • odpalić samochód na kablach rozruchowych i pojeździć nim przez jakiś czas, by doładować akumulator,
  • podłączyć urządzenie do gniazdka, wykorzystując odpowiedni prostownik.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jak zadbać o psa zimą? Sprawdzamy na co zwracać uwagę…

1 grudnia 2021

Zima to trudny okres zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Nasi czworonożni przyjaciele mogą szczególnie ciężko znosić niskie temperatury, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi. Dobrze jest zadbać nie tylko…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca