czwartek, 18 lipca 2024r.

Wyrzynanie stałych zębów a resorpcja korzenia, czyli jak zadbać o zdrowie zębów u dziecka

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Wyrzynanie się stałych zębów to naturalny proces w rozwoju uzębienia dzieci i młodzieży, jednak czasem może być związane z pewnymi komplikacjami, a jedną z nich jest resorpcja korzenia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, by zrozumieć, co to jest resorpcja korzenia w kontekście wyrzynania się stałych zębów oraz jakie są metody leczenia i konsekwencje związane z tym procesem.

Wyrzynanie stałych zębów – naturalny proces rozwoju uzębienia

Wyrzynanie stałych zębów to etap, w którym zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe. Proces ten zazwyczaj zaczyna się około szóstego roku życia i trwa aż do około dwudziestego piątego roku życia, kiedy wyrzynają się trzecie trzonowce. W tym czasie mogą wystąpić różne problemy, w tym resorpcja korzenia.

Co to jest resorpcja korzenia?

Resorpcja korzenia to proces, podczas którego dochodzi do zaniku, stopniowego rozpuszczenia lub zniszczenia korzenia zęba. W kontekście wyrzynania się stałych zębów resorpcja korzenia może występować u zębów mlecznych, które nie odchodzą naturalnie, utrudniając w ten sposób wyrzynanie zębów stałych.

Jeśli ząb stały próbuje wyrżnąć się w miejscu, gdzie ząb mleczny nie odchodzi, może dochodzić do resorpcji korzenia zęba mlecznego. Zęby stałe mogą być zatrzymane, czyli nie wyrzynają się w odpowiednim czasie, a to również może prowadzić do różnych powikłań. Także w przypadku, gdy leczenie ortodontyczne generuje nadmierne naciski na zęby, może to prowadzić do resorpcji korzenia, zwłaszcza jeśli występują problemy z ustawieniem zębów.

Objawy i leczenie resorpcji korzenia

Pacjenci często odczuwają ból w obszarze zęba, który może wskazywać na rozwijającą się resorpcję korzenia. Kolejne objawy takie, jak obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, mogą być wynikiem procesów zapalnych związanych z tym schorzeniem. Również wizualne skrócenie zęba mlecznego może być widoczne podczas badania jamy ustnej, co pozwala zdiagnozować stan chorobowy zęba.

Leczenie resorpcji korzenia zależy od stopnia zaawansowania problemu. W przypadku łagodnych przypadków obserwacja i monitorowanie postępu może być wystarczające. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne usunięcie zęba mlecznego lub podjęcie innych działań, takich jak leczenie endodontyczne.

W przypadku zaawansowanej resorpcji korzenia ząb mleczny może zostać przedwcześnie utracony, co może wpływać na rozwój zgryzu i układu zębowego. Jeśli resorpcja dotyczy zęba stałego, może być konieczne podjęcie leczenia endodontycznego, aby go zachować oraz nie dopuścić do rozwoju innych schorzeń. 

Może spodobać Ci się również:

Najbezpieczniejszy materiał dla środowiska

Najbezpieczniejszy materiał dla środowiska

30 listopada 2019

Nie ma chyba dnia, w trakcie którego nie docierałyby do nas wiadomości na temat niepokojącego stanu ekosystemu. Widzimy je w telewizji, słyszymy o nich w radiu, natykamy się na nie…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca