czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Biegły sądowy – co robi? Ile czasu ma biegły sądowy na wydanie opinii?

Biegły sądowy – co robi? Ile czasu ma biegły sądowy na wydanie opinii?

Polski system prawny przewiduje wiele rozwiązań, których zastosowanie ma gwarantować wydanie jak najbardziej rzetelnego wyroku. Wśród całego wachlarza środków znajdujemy m.in. zeznania świadków, badanie śladów biologicznych oraz opinię biegłego. Kim jest biegły sądowy? Co wchodzi w zakres jego obowiązków? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Kto może zostać biegłym sądowym?

Biegły sądowy to wysoko wykwalifikowany specjalista z danej dziedziny. Może to być np. lekarz, psycholog lub osoba specjalizująca się w wypadkach drogowych. Taki specjalista jest wyznaczany przez sąd i zostaje wpisany do odpowiedniego rejestru.

W wyjątkowych sytuacjach, na stanowisko biegłego może zostać powołana osoba spoza spisu, jednak powszechnie musi być wiadome, że jest ekspertem w swojej dziedzinie.

Aby zostać biegłym sądowym należy:

– mieć ukończone 25 lat;

– korzystać w pełni z praw cywilnych oraz obywatelskich;

– być ekspertem w swojej dziedzinie – zarówno w teorii, jak i w praktyce;

– posiadać odpowiednio udokumentowane doświadczenie;

– wyrazić zgodę na zostanie biegłym.

Polskie prawo przewiduje jeden wyjątek dotyczący wieku biegłego sądowego. Jeżeli ekspert jest tłumaczem przysięgłym języka migowego, wystarczy, że będzie miał ukończony 21 rok życia.

Czym zajmuje się biegły sądowy?

Zadaniem biegłego sądowego jest przygotowywanie fachowych opinii, dotyczących zdarzenia, które jest przedmiotem sprawy sądowej. Może to być np.: opinia dotycząca przebiegu wypadku drogowego lub ocena stanu zdrowia poszkodowanego.

Opinia biegłego jest włączana do materiału dowodowego i stanowi ważny element sprawy karnej.

Żadna ustawa nie informuje o tym, ile czasu na przygotowanie opinii ma biegły sądowy. Zasadniczo powinno to trwać od 2 do 3 tygodni, jednak zdarza się, że strony czekają na dokument o wiele dłużej.

Dlaczego warto, aby z biegłym sądowym kontaktował się nasz adwokat?

Wybierając adwokata, upewnij się, że jego wiedza z zakresu Twojej sprawy jest wystarczająca. Być może Twój prawnik ukończył jakieś studia podyplomowe albo tworzy specjalistyczne treści dla uznanych pism branżowych?

Jest to niezwykle ważne, ponieważ biegli sądowi to prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Często posługują się bardzo specjalistycznym językiem i w ten sam sposób tworzą opinie do spraw sądowych. Żeby móc w pełni skorzystać z informacji dostarczonych przez biegłego, warto, aby kontaktował się z nim nasz obrońca, znający podstawy np. genetyki sądowej, rozumiejący specjalistyczne zapisy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Jak zwiększyć sprzedaż? Dlaczego warto wybierać aplikacje zwiększające sprzedaż?

1 lipca 2021

Sprzedaż towarów i usług jest jednym z ważniejszych elementów, jeżeli chodzi o prawidłowe prosperowanie firmy. Aby przedsiębiorstwo było w stanie utrzymać się na rynku, musi osiągać comiesięczne dochody w kwocie,…

Czytaj więcej