poniedziałek, 25 września 2023r.

Co oznacza CNC? Do czego używa się maszyn CNC?

photo 1488210740273 efea3f883282cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

CNC to określenie, które z pewnością słyszał każdy z nas, jednak nie do końca znana jest jego definicja. Z CNC najczęściej mamy do czynienia w przypadku stosowania maszyn sterowanych numerycznie. Urządzenia te są często wykorzystywane w wielu zakładach produkcyjnych, dzięki czemu możliwości są w tym przypadku znacznie większe.

Maszyny CNC – co oznacza to określenie?

Urządzenia CNC to maszyny, które sterowane są za pomocą komputera. Głównym zadaniem osoby obsługującej ten rodzaj urządzeń jest programowanie. To właśnie ta czynność umożliwia ustawienie maszyny, a dokładniej zaprogramowanie czynności, jakie ma wykonać.

Dzięki zastosowaniu takich urządzeń obróbka jest bardziej precyzyjna, a czas jej przeprowadzenia znacznie krótszy. Użycie maszyn CNC oznacza dużo lepszą produkcję oraz wykonywanie bardzo skomplikowanych prac. W zakładach, gdzie stosuje się maszyny sterowane numerycznie produkcja, przebiega sprawniej oraz wykonywane są prace, które przy użyciu tradycyjnych obrabiarek nie byłoby możliwe do przeprowadzenia.

Czym różnią się maszyny CNC od tradycyjnych obrabiarek?

Oczywiście zarówno maszyny sterowane numerycznie, jak i zwykłe obrabiarki używane są w tym samym celu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że urządzenia CNC mają dużo większe zastosowanie. Co więcej, często zamiast kilku pojedynczych maszyn wybierane są centra obróbcze CNC, które mają znacznie więcej zalet.

Główną różnicą pomiędzy CNC a tradycyjną maszyną jest sposób obsługi. W przypadku tych pierwszych obsługa polega na zaprogramowaniu. Natomiast tradycyjne obrabiarki trzeba obsługiwać ręcznie.

Tutaj także potrzeba więcej czasu na obróbkę oraz nie jest ona tak precyzyjna. Zautomatyzowany system CNC daje mnóstwo korzyści, a więc ten rodzaj urządzeń jest coraz częściej wybierany, nie tylko do większych zakładów produkcyjnych, ale też tych działających na mniejszą skalę.

W jakim celu wykorzystuje się obrabiarki CNC?

Maszyny CNC znalazły szerokie zastosowanie w wielu branżach tj.: przemysł motoryzacyjny, elektronika, przemysł lotniczy medycyna, edukacja, sektor wojskowy. Obróbka CNC świetnie sprawdza się w produkcji, prototypowaniu oraz wielu innych czynnościach niezbędnych w zakładach produkcyjnych.

Obecnie coraz nowocześniejsze technologie pozwalają na jeszcze większe możliwości w produkcji. Poza tym zakłady produkcyjne to miejsca, gdzie bez maszyn sterowanych numerycznie wykonywanie różnych czynności byłoby niemożliwe.

Może spodobać Ci się również:

Jak dostać dofinansowanie na firmę? Co zrobić, aby je pozyskać?

Jak dostać dofinansowanie na firmę? Co zrobić, aby je pozyskać?

27 czerwca 2019

Każdy, kto choć przez chwilę zastanawiał się nad rozpoczęciem swojej własnej działalności, zdaje sobie sprawę z tego, jak duże pieniądze potrafi pochłonąć firma. Większość z tych osób najprawdopodobniej zaczęła wówczas…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca