piątek, 03 lutego 2023r.

Ile kalorii ma pizza hawajska?

photo 1489564239502 7a532064e1c2ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Spośród dań, żadne chyba nie wzbudza tak licznych kontrowersji, jak pizza hawajska. Choć nie jest ona lubiana przed rodowitych Włochów, zdobyła szeroką popularność i wciąż stanowi ważny składnik menu niemal każdej pizzerii. Dlaczego potrawa jest tak wyjątkowa? I ile ma kalorii?

Pizza hawajska powstała w Kanadzie

Wydaje się, że nazwa jednoznacznie wskazuje miejsce odkrycia potrawy. Jednak nie do końca tak jest… Pierwsza pizza hawajska została wydana przez pewnego Greka, który razem z bratem postanowił rozpocząć w Kanadzie swój nowy biznes. Ze względu na fakt, że nowy lokal potrzebował promocji, młodzi kucharze rozpoczęli eksperymenty. A właśnie efektem jednego z nich stała się pizza hawajska.

Wykorzystanie ananasa do przygotowania ciasta co prawda na początku nie cieszyło się większym zainteresowaniem, jednak z czasem klienci chętniej zaczęli wybierać ten egzotyczny wariant. Jednocześnie spotkał się on z falą krytyki ze strony tradycjonalistów, którzy do dziś nie mogą uznać pizzy z dodatkiem owocu. Mimo wszystko danie z szynką i ananasem jest dziś powszechnie dostępne.

Kością niezgody jest ananas

Kontrowersje wzbudza ten owoc, którego zastosowanie na narodowej potrawie Włoch przez niektórych uważane jest za profanację. Pizza hawajska może być przygotowana na cienkim lub grubym cieście. Oprócz wspomnianego już ananasa smak ciasta często wzbogaca się wykorzystując sos pomidorowy, zioła, szynkę lub kawałki kurczaka, a także pieczarki lub ser żółty. 

Dopełnieniem smaku w przypadku tego wariantu często jest sos czosnkowy, który dodaje mu dodatkowej pikanterii. Wielu konsumentów twierdzi jednak, że może on zabić słodycz ananasa. Niektóre lokale, takie jak pizzeria w Krakowie przygotują też ciasto z dodatkiem ryb, zamiast popularnej szynki.

Ile kalorii ma taka potrawa?

Jak każdy wariant, pizza hawajska dostarcza przede wszystkim sporej ilości kalorii. Jedząc pojedynczy kawałek ciasta dostarczamy do organizmu około 206 kcal, choć wartość ta może ulec zwiększeniu przy zastosowaniu dodatkowych składników. Dlatego osoby dbające o linię powinny ograniczyć spożycie pizzy, dzięki czemu unikną przykrych konsekwencji.

Pizza hawajska zawiera też innych składników odżywczych. Szacuje się, że w 100 g produktu można znaleźć:

  • 10 g białka,
  • około 6 g tłuszczów, w tym kwasów tłuszczowych nasyconych,
  • 25 g węglowodanów,
  • 1,5 g błonnika.

Produkt może również dostarczyć nieznaczną ilość soli, pieprzu oraz witamin, zawartych w samym owocu oraz dodatkach warzywnych.

Może spodobać Ci się również:

photo 1590005897687 72f9fa8f6192cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOXx8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080

Suknia ślubna na jesień, jaką wybrać i co wziąć pod uwagę?

1 września 2022

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku w przyrodzie. Przynosi bogatą paletę odcieni, ale również chłodne bryzy powietrza zwiastujące nadchodzącą zimę. Jest to również popularny sezon ślubny, choć wybór sukni…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca