sobota, 25 marca 2023r.

Jak dbać o uzębienie zaatakowane paradontozą?

photo 1612283105368 36468f634599cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxwcm9zdGhldGljJTIwdG9vdGh8ZW58MXwwfHx8MTY2MTI3ODc3Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Jednym z najczęściej występujących schorzeń w jamie ustnej jest paradontoza. Cierpi na nią wiele osób, walcząc z bólem, występującym przy przewlekłym zapaleniu przyzębia. Może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, pogarszającego się drastycznie stanu zębów, a nawet ich wypadania.

Kluczowe w tym przypadku jest zachowanie wysokiej higieny jamy ustnej i odpowiednie leczenie, jakie zaordynuje periodontolog. Kraków na swojej mapie ma wysoko wyspecjalizowane placówki medyczne, w których paradontoza jest leczona.

 Co to jest paradontoza i jak jej uniknąć?

W przypadku parodontozy pojawia się ona przez niewłaściwe postępowanie pielęgnacyjne oraz przez brak właściwej opieki stomatologicznej. Wiele osób uwarunkowanych jest genetycznie do możliwości wystąpienia tej choroby, ale nie znaczy to, że musi ona się pojawić. Wystarczy odpowiednio pielęgnować uzębienie i nie dopuścić do odkładania płytki nazębnej.

Paradontoza to przewlekłe zapalenie przyzębia, które powstaje, jeśli regularnie nie jest zdejmowany kamień nazębny. Obecne w nim bakterie wnikają w dziąsła, powodując ich zakażenie, a przewlekły stan zapalny prowadzi do odsłonięcia szyjek zębów. To z kolei jest przyczyną bólu i krwawienia z dziąseł.

Prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne w domu 

Higiena jamy ustnej w przypadku, gdy pojawiła się już paradontoza, musi być wykonywana regularnie przy pomocy odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Tu trzeba przede wszystkim zdwoić wysiłki, by nie pojawiały się stany zapalne przyzębia. Dlatego też dobór wyspecjalizowanych płynów i past do zębów jest kluczowy.

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych bardzo istotne jest dokładne wyczyszczenie zębów wraz z miejscami pomiędzy nimi. Usunięcie resztek pokarmowych z szyjek zębów zminimalizuje powstanie płytki nazębnej i zakażenia przyzębia. Dobrą praktyką jest używanie szczoteczki średniej twardości i regularne czyszczenie uzębienia nicią dentystyczną.

Opieka stomatologiczna – istotny element utrzymania zdrowych zębów

Paradontoza to choroba, a chorobami zajmują się lekarze. Niezbędne jest zatem poddanie się stałej opiece periodontologa, który w sposób właściwy zajmie się uzębieniem pacjenta. Lekarz taki dobrze dobierze metody leczenia oraz pomoże przy wyborze odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej.

Dodatkowym zadaniem stomatologa jest wdrożenie antybiotykoterapii i skuteczne leczenie występującego stanu zapalenia. Bywają też ciężkie przypadki, kiedy może być konieczne bardziej złożone leczenie. Istotne jest, aby pacjent regularnie odwiedzał gabinet dentystyczny, co często odzwierciedla się w długich okresach bez bólu i cierpienia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Sommelier jak zostać? Gdzie może pracować sommelier?

1 stycznia 2022

Posiadanie specjalistycznej wiedzy o winie znacznie ułatwia poruszanie się w świecie tego trunku. Osoby, które chcą, na co dzień pracować z winem oraz wykonywać związane z tym czynności muszą przejść…

Czytaj więcej