poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Obrazowanie rentgenowskie i diagnostyczne

unnamed file 2

Kiedy zwierzę jest chore, znalezienie przyczyny może być trudne. Lekarze weterynarii często polegają na swoim doświadczeniu, umiejętnościach i narzędziach diagnostycznych, aby właściwie identyfikować problemy i leczyć małych i dużych “pacjentów”. Zaawansowana technologia obrazowania diagnostycznego obejmuje cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia rentgenowskie zębów i ultradźwięki.

 

Obrazowanie rentgenowskie i diagnostyczne – promienie rentgenowskie

 

Radiografia to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie elektromagnetyczne lub promieniowanie rentgenowskie jako część leczenia. Promienie rentgenowskie przechodzą przez ciało pupila, a następnie są wychwytywane przez detektor, na kliszy lub obrazie cyfrowym wyświetlanym na ekranie.

 

Technologia rentgenowska pozwala weterynarzom na robienie zdjęć kości i narządów wewnętrznych. Jest wiele powodów, dla których warto zlecać prześwietlenie – np. podejrzenie urazu, ocena złamanej kości lub poszukiwanie obcego przedmiotu, który nasz pupil mógł połknąć. Cyfrowe promieniowanie rentgenowskie są cenione ze względu na dostarczenie wielu ważnych szczegółów (np. powszechnie preferowanych podczas badań stomatologicznych).

 

Obrazowanie rentgenowskie i diagnostyczne – bezpieczeństwo pupila

 

Ważna informacja dla Ciebie i zwierzaka – diagnostyka RTG jest bardzo bezpieczna. Nie powoduje problemów ze zdrowiem. Można je łatwo wykonać, gdy zwierzę leży nieruchomo na stole rentgenowskim. Gdy pupil zacznie odczuwać ból lub jest w stanie silnego pobudzenia, konieczne jest zastosowanie leków sedacyjnych w celu wykonania niezbędnych obrazów.

 

Technologia rentgenowska ma wiele zalet. Zapewnia wyraźne obrazy kości i narządów wewnętrznych, oferuje szeroki zakres widzenia, badania są szybkie, bezpieczne (naraża na bardzo niskie dawki promieniowania) i łatwe do wykonania.

 

Obrazowanie rentgenowskie i diagnostyczne – obrazowanie ultrasonograficzne

 

Ultradźwięki to technika obrazowania wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości jako część leczenia. Przetwornik ultradźwiękowy emituje fale dźwiękowe do ciała i mierzy odbicia. Następnie komputer tworzy ruchomy obraz na monitorze z możliwością zrobienia zdjęcia w dowolnym momencie.

 

Podczas badania ultrasonograficznego widoczny jest obraz wnętrza zwierzaka na żywo, a dzięki temu, że transponder można przesuwać, można go z łatwością oglądać pod różnymi kątami. Badanie ultrasonograficzne jest najczęściej wykonywane u “czujnych pacjentów”, ponieważ jest bezbolesne, nie wymaga chemii i jest nieinwazyjne.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Co to kwatery pracownicze? Sprawdź kiedy są one przydatne

1 kwietnia 2021

Nie wszyscy pracują przy stałym stanowisku. Firmy budowlane, serwisy sprzątające czy usługowe przedsiębiorstwa często wykonują działania poza swoją bazą. Szczególnie w przypadku pierwszej grupy jest to doskonale widoczne – inwestycje…

Czytaj więcej