niedziela, 26 marca 2023r.

Wspólnota mieszkaniowa – jak założyć? Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa - jak założyć? Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Stając się właścicielem mieszkania w nieruchomości wielomieszkaniowej, bardzo prawdopodobne jest, że staniemy się członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Taka sama sytuacja wystąpi w momencie, kiedy w nowej nieruchomości zamieszkują poszczególne rodziny. Dla osoby niezaznajomionej wcześniej z obszarem funkcjonowania takiego ciała, zagadnienie to może być niezrozumiałe i skomplikowane. Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Kiedy należy zastanowić się nad założeniem jej i jak tego dokonać? Czy pomoc prawna jest niezbędna w takim przypadku? 

Czym jest i kiedy wspólnota mieszkaniowa powinna być założona

To swoistego rodzaju organizacja stworzona z mocy prawa, której funkcjonowanie polega na zarządzaniu wszelkimi sprawami związanymi z budynkiem wielomieszkaniowym. Warto tutaj zaznaczyć, że jest powoływana jedynie w przypadku budynków, w których mieszka kilka rodzin. W zależności od ilości lokali w danej nieruchomości wspólnota mieszkaniowa może przybrać różną formę. Jej członkami są wszyscy właściciele lokali zamieszkujących daną nieruchomość. Wspólnota powstaje w momencie, kiedy pierwsze mieszkanie otrzymuje odrębne potwierdzenie własności od dewelopera lub gminy. Kupując lokum w nieruchomości wielolokalowej, właściciel automatycznie staje się członkiem takiej wspólnoty.

W jaki sposób założyć wspólnotę mieszkaniową?

Jeżeli pierwszy lokal w ramach nieruchomości będącej własnością dewelopera, gminy bądź osoby fizycznej otrzymuje osobny akt własności, wtedy wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie. Wraz z zakupem pierwszego mieszkania i podpisaniem aktu notarialnego stajemy się jej członkami. Inaczej wygląda sytuacja, gdy budynek należy do spółdzielni mieszkaniowej. W tym wypadku wspólnota zawiązuje się automatycznie dopiero po wyodrębnieniu prawa własności ostatniego lokalu w danym budynku. 

Czy pomoc prawna jest przydatna w przypadku zakładania i prowadzenia wspólnoty mieszkaniowej? 

Ze względu na dość zawiłą i skomplikowaną formę prawną tego ciała, począwszy od jego powstania, przyda się wsparcie prawnika od wspólnot mieszkaniowych. Taka obsługa pozwoli nam na komfortowe funkcjonowanie i da gwarancję dokonywania wszelkich ruchów w zgodzie z obowiązującym prawem. Jeżeli nie zachodzi potrzeba stałej współpracy z prawnikiem, wspólnota zawsze może w miarę potrzeby zgłosić się do odpowiedniej kancelarii po poradę prawną związaną ze wspólnotami mieszkaniowymi.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje terapia Orthokine?

1 grudnia 2021

Wraz z wiekiem, nasze stawy zużywają się coraz szybciej. To naturalny proces, który dodatkowo może być potęgowany niektórymi chorobami, oraz otyłością. Do tej pory większość ekspertów nie mogła znaleźć skutecznego…

Czytaj więcej