czwartek, 18 lipca 2024r.

Za co może zostać odebrane prawo jazdy?

photo 1527593167147 e9c94a5883e6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Niektóre wykroczenia podczas jazdy potwierdzone przez funkcjonariuszy mogą skutkować utratą prawa jazdy. W takim przypadku kierowca nie będzie miał możliwości kontynuowania podróży, a uprawnienia zostaną mu odebrane nawet na kilka lat. Dlatego warto zapoznać się z aktualnymi przepisami, które porusza kurs prawa jazdy, by ustrzec się niepotrzebnych problemów. Kiedy mogę stracić prawo jazdy?

Zachowaj prędkość podczas jazdy

Każda szkoła nauki jazdy dokładnie przedstawia wszystkie przepisy ruchu drogowego. Kierowcy muszą dostosować prędkość nie tylko do warunków drogowych, lecz obowiązujących znaków. W przeciwnym razie, za niedostosowanie się do przepisów, grozi odebranie prawa jazdy.

Przy minimalnym przekroczeniu prędkości, funkcjonariusz najczęściej wystawia mandat. Jeśli jednak będziemy jechać szybciej o 50 km/h od maksymalnej prędkości w danym miejscu, możemy utracić prawo jazdy. Co ciekawe, nie musisz zostać złapany przez funkcjonariusza, by otrzymać taką karę – już rejestracja zdarzenia przez fotoradar upoważnia organy do cofnięcia licencji na prowadzenie samochodu.

Piłeś? Nie jedź! Bo stracisz prawo jazdy

Drugim najczęstszym powodem utraty dokumentu jest jazda na podwójnym gazie. Gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, ten może dostać zakaz na prowadzenie pojazdów na okres do trzech lat. Jeśli w wydychanym powietrzu będzie powyżej 0,5 promila, czyn traktowany jest jako przestępstwo, a kierowca traci prawo jazdy minimum na rok. W zależności od charakteru zdarzenia i okoliczności, sąd może zadecydować o zakazie prowadzenia auta nawet na okres 15 lat.

Trzeba też podkreślić, że jazda w stanie wskazującym nie tylko może skutkować utratą prawa jazdy, lecz jest po prostu skrajnie nieodpowiedzialna. Na podwójnym gazie mamy znacznie obniżony czas reakcji, co zwiększa ryzyko wypadku drogowego. Dlatego pijąc napoje procentowe, nie siadaj za kierownicą.

Mniej oczywiste powody zatrzymania prawa jazdy

Trzecim najpopularniejszym powodem utraty dokumentu jest przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych. Kierowca, który zbyt często był uczestnikiem wypadku, lub nie stosował się do przepisów drogowych może uzbierać maksymalną liczbę punktów, przez co utraci prawo jazdy.

Choć dla niektórych będzie to zaskakujący powód, prawo jazdy można utracić w wyniku przewożenia zbyt dużej liczby osób w pojeździe. W takim wypadku funkcjonariusz policji udziela mandatu i zatrzymuje dokument na 3 miesiące. Nie opłaca się również uciekać z miejsca zdarzenia – ten czyn może zostać ukarany cofnięciem prawa jazdy na 3 lata.

Może spodobać Ci się również:

photo 1580680639281 65797a764a0acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8Zm9sZGVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjU5MTAzNzYyixlibrb 1.2.1q80w1080

Targi branżowe – jakie materiały przygotować, by dobrze wypaść na prestiżowej imprezie?

1 października 2022

Dobra promocja firmy jest kluczowa dla jej funkcjonowania i rozwoju. Nie można sobie z pewnością zlekceważyć każdego sposobu do zareklamowania własnej działalności, a targi branżowe to z pewnością jeden ze…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca