piątek, 22 listopada 2024r.

Kiedy można zacząć robić prawo jazdy? Sprawdź w jakim czasie najlepiej zapisać się na kurs!

photo 1484373030460 8de45ac8796dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Chyba każdy z nas, przed okresem dojrzałości marzył, by jak najszybciej siąść za kierownicą samochodu osobowego. Niestety, zgodnie z przepisami, o prawo jazdy można się ubiegać dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Czy jednak kurs można rozpocząć wcześniej? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule…

Samochód może prowadzić tylko osoba pełnoletnia…

Kodeks drogowy pod tym względem jest jednoznaczny. Nie ma możliwości, by osoba młodsza, nawet wtedy, gdy posiada już licencję innej kategorii, mogła uzyskać prawo jazdy na samochód. Ta zasada nie mówi jednak o tym, kiedy możemy rozpocząć kurs na prawo jazdy…

Faktem jest, że osoba, która planuje zdać egzamin państwowy, może odwiedzić szkołę nauki jazdy wcześniej. Maksymalnie trzy miesiące przed osiągnięciem wieku pełnoletniego można rozpocząć szkolenie na prawo jazdy. Dzięki temu kursant ma szanse zdobyć upragniony dokument bardzo wcześnie. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej ukończone szkolenie nie upoważnia osobę niepełnoletnią do podejścia na egzamin. 

Czy warto zacząć kurs przed osiemnastką?

Wszystko zależy od nas samych. Jeśli prawo jazdy będzie nam potrzebne i ułatwi, np. dojazdy do szkoły czy na studia, można skorzystać z tego udogodnienia. Uczęszczając na kurs prawa jazdy w Krakowie zapoznamy się z przepisami i zasadami poruszania się, co pomoże nam szybko zdać egzamin. W takim przypadku zaraz po osiągnięciu pełnoletniego wieku będziemy mogli korzystać z samochodu.

Błędem jest odkładanie wyrobienia prawa jazdy na później. Nawet jeśli nie planujemy regularnie korzystać z pojazdu, lub nie posiadamy samochodu, warto zdać egzamin jak najszybciej… Z wiekiem coraz trudniej przyswajać nam nowe informacje, a dokument prędzej czy później nam się przyda. Dlatego warto zapisać się na kurs dość szybko.

Prawo jazdy – jak zacząć?

Pierwszym krokiem będzie wyrobienie tzw. Profilu kandydata na kierowcę. To unikalne konto w systemie elektronicznym, w którym znajdować się będzie cała historia naszych działań. Następnie trzeba znaleźć odpowiedni kurs prawa jazdy. Ważne, by w trakcie poszukiwań nie kierować się ceną, a bardziej renomą – w ten sposób wybierzemy placówkę, która faktycznie przygotuje nas do egzaminu.

Kolejnym krokiem będą badania lekarskie. Ich celem jest sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeszkód, które uniemożliwią kontynuowanie nauki. Po tych czynnościach możemy rozpocząć kurs, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Szkolenie kończy się egzaminem wewnętrznym i w następnym kroku, po osiągnięciu 18 roku życia możemy podchodzić do testu państwowego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1423592707957 3b212afa6733cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

W jakiej formie pracodawca powinien wręczyć Ci niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę? Jakie metody są niedozwolone?

1 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument, którego otrzymania obawia się wielu pracowników. Obawy te są jeszcze większe w momencie pracy za granicą. Słaba znajomość języka i przepisów prawa pracy mogą…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca