niedziela, 24 listopada 2024r.

Ile musi leżeć ciasto na pizzę?

photo 1517686469429 8bdb88b9f907ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Choć pizzeria kusi nas swoimi wyrobami, nie zawsze musimy ją odwiedzać, by spróbować smakowitego ciasta. Możemy też przygotować potrawę samemu, w domowych warunkach. Co prawda nie mamy tu tak rozbudowanego zaplecza jak w lokalu gastronomicznym, jednak również da się przygotować smaczną i pożywną pizzę. A co zrobić, jeśli zostanie nam trochę ciasta? Można je przechować!

Z czego przygotowuje się ciasto na pizzę?

Podstawowymi składnikami chrupiącego spodu są mąka i woda. W zależności od przepisu możemy spotkać się z różnymi ich proporcjami. Najczęściej do przygotowania pizzy w Krakowie wykorzystywana jest mąka pszenna, która doskonale się wyrabia i pozwala uzyskać idealną konsystencję.

Dodatkiem, który odpowiada za rośniecie ciasta są drożdże. Aby zwiększyć efektywność tego procesu, przed rozpoczęciem mieszania składników warto rozpuścić je w letniej wodzie i poczekać na aktywację mikroorganizmów. Dodając roztwór wody i drożdży do mąki przyspieszymy proces rośnięcia ciasta. Do pozostałych dodatków należy oliwa z oliwek oraz szczypta soli i pieprzu, która wzbogaci smak.

W jaki sposób przechowywać ciasto?

Wyrobione i wyrośnięte ciasto najlepiej zużyć od razu. Dobrze jest tak zaplanować ilość składników, by wykorzystać wszystko i nie zostawiać reszty na później. Jeśli jednak chcemy zachować ciasto na kolejne dni, możemy wykorzystać lodówkę. W chłodnym miejscu drożdże będą mniej aktywne i nie doprowadzą do zepsucia się ciasta.

W jaki sposób warto je przechowywać? Najlepiej w szczelnie owiniętym pojemniku plastikowym. Dzięki temu zabezpieczymy ciasto i zachowamy jego pierwotne właściwości. Pozostawienie go w otwartym pojemniku może utrudnić upieczenie idealnej pizzy, a także doprowadzić do zepsucia ciasta i zmiany jego smaku. Dlatego najlepiej włożyć je do czystego pojemnika i przykryć dopasowanym wieczkiem lub owinąć górną część folią spożywczą.

Ile dni ciasto może leżeć?

We właściwie przygotowanym i zabezpieczonym pojemniku ciasto na pizzę może leżeć nawet 5 do 8 dni. Warto jednak regularnie sprawdzać jego stan, co pozwoli na szybką reakcję, gdy zacznie się dziać coś niedobrego. Pizzeria w Krakowie na Nowej Hucie nie zaleca wykorzystania zepsutego ciasta do przygotowania pizzy, ponieważ możemy mieć wtedy problem z jej wypieczeniem. Jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach, lub zauważymy, że zaczyn zmienił konsystencję, najlepiej przygotować pizzę od nowa…

Może spodobać Ci się również:

photo 1614976523626 d598aafd4fdacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0M3x8dHJ1Y2t8ZW58MXwwfHx8MTY4Njc3NTQ0M3wwixlibrb 4.0.3q80w1080

Sprawna przeprowadzka – w co pakować meble i inne przewożone akcesoria?

1 czerwca 2023

Organizacja przeprowadzki może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Takie przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego zaplanowania i sprawnego działania, by móc szybko dostarczyć wszelkie niezbędne akcesoria do nowego miejsca. Jeśli działamy samodzielnie, powinniśmy…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca