Trekking – co to po polsku znaczy?
Z pojęciem trekkingu spotkał się chyba każdy, choć nie wszyscy wiedzą co ono tak naprawdę znaczy. Wielu uznaje, że słowo określa różnego typu wędrówki poprzedzone odpowiednimi czynnościami przygotowawczymi i zbieraniem potrzebnego ekwipunku. Ile jest w tym prawdy? Przekonamy się w dzisiejszym artykule…
Trekking – wędrówka, lecz nie w każdym miejscu
Pod tym pojęciem faktycznie kryje się pieszy spacer, jednak istotne znaczenie ma środowisko, w którym się poruszamy. O trekkingu mówimy wtedy, gdy naszym celem jest pokonanie wymagającej trasy, związanej ze specyficznym typem budowy krajobrazu lub związanym z nim mikroklimatem. Najpopularniejszym sportem jest trekking górski, choć można wyróżnić tu również trekking pustynny, równikowy czy lodowcowy.
Czym trekking różni się od zwykłego spaceru? Pierwsza aktywność jest związana najczęściej z pokonywaniem wymagających tras, do których musimy się odpowiednio przygotować fizycznie. To najczęściej nie jest spacer dla każdego, a osoby mniej doświadczone mogą sobie nie poradzić z napotkanymi przeszkodami. Trekking najczęściej oznacza kilkudniowy marsz, w trakcie którego będziemy pokonywać różne trudności i mierzyć się ze zróżnicowanymi warunkami pogodowymi.
Przygotowanie do wyprawy to podstawa
Przed wyruszeniem na szlak musimy zebrać niezbędne akcesoria. Znaczenie będzie mieć tutaj przede wszystkim odpowiedni strój i obuwie. W góry dobrze jest zabrać ubranie podstawowe, które dostosowujemy do warunków pogodowych oraz cieplejszą bluzę lub kurtkę na wypadek ochłodzenia. W ten sposób będziemy przygotowani na zmienne warunki pogodowe.
W góry powinniśmy również zabrać właściwe obuwie. Buty męskie trekkingowe wysokie będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Takie warianty dobrze osłonią stopę, kostkę i dolną część kończyny przed urazami i otarciami. Na zróżnicowanym szlaku nietrudno o kontuzję, a takie zabezpieczenie z pewnością zwiększy komfort naszej podróży.
Na początek lepiej wybrać prostszą trasę
Każdy sportowiec zaczyna od podstaw, dlatego i osoby, które dotąd nie miały wiele styczności z trekkingiem powinny rozsądnie dobierać trasy. Wybór rozbudowanego szlaku z dużą ilością podejść może być bardzo wymagającym zadaniem, a osoby z małą kondycją będą miały spory problem z przejściem trasy.
Na początek więc dobrze wybrać się na łatwiejszą wędrówkę po szlaku. W ten sposób poćwiczymy umiejętność poruszania się w terenie i sprawdzimy aktualne możliwości. Z czasem, gdy sport przypadnie nam do gustu będziemy zwiększać poziom trudności i stawiać na bardziej wymagające szlaki.
Może spodobać Ci się również:
Remont mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie. Chcąc jedynie odświeżyć aktualny wygląd można pokusić się o własnoręczną robotę. Kiedy jednak zaplanowana jest zmiana aranżacji, kilka robót wymagających budowlanych zdolności,…
Czytaj więcej