Co zrobić, żeby buty sportowe nie ślizgały się na parkiecie?
W trakcie gier zespołowych, takich jak piłka ręczna czy siatkówka, odpowiednia przyczepność do podłoża to podstawa. Zdarza się jednak, że buty w połączeniu z gładkim parkietem zaczynają się ślizgać. Nie tylko wywołuje to spory dyskomfort, lecz może jednocześnie przyczynić się do powstania poważnych kontuzji. Na szczęście z problemem ślizgającego się obuwia można sobie poradzić. Jak to zrobić?
Dlaczego buty się ślizgają?
Przyczyn takiego stanu możemy upatrywać w budowie podeszwy. Profesjonalne buty sportowe męskie adidas posiadają odpowiednio wyprofilowany spód przygotowany ze specjalnej gumowej mieszanki, która doskonale amortyzuje kroki na gładkim podłożu. W tańszych odpowiednikach zdarza się, że niewłaściwe wyprofilowanie powierzchni nie gwarantuje stuprocentowej przyczepności, a nasze stopy zaczynają się ślizgać.
Ten sam problem może pojawić się w starszych, bardziej wysłużonych butach. Przez intensywne użytkowanie dochodzi tam do częściowego starcia bieżnika, przez co w kontakcie z gładkim podłożem stopy mogą się ślizgać. W pierwszym kroku powinniśmy zatem zweryfikować ten trop, dokładnie oceniając jakość posiadanego obuwia.
Niektóre produkty nie nadają się na twarde podłoże
Aby zapewnić komfort stóp, na halę sportową zaleca się stosować buty z gumową podeszwą. Pomogą one w amortyzacji kroków i zwiększą zwinność wykonywanych ruchów. Guma znacznie lepiej przyczepia się do gładkiego podłoża niż inne tworzywa sztuczne, choć właściwości te mogą ulec zmniejszeniu na wilgotnej powierzchni.
Obuwie asics damskie również może się tutaj sprawdzić. Warto przed zakupem dokładnie ocenić spód przymierzanego wariantu. Podeszwy z silnie zaznaczonym bieżnikiem zapewnią lepszą amortyzację na płaskim gładkim podłożu. Do gier zespołowych w zamkniętych obiektach sprawdzą się również klasyczne trampki oraz halówki.
Co zrobić ze ślizgającym się obuwiem?
Jeśli nie chcemy rezygnować z dotychczasowych butów, możemy spróbować zwiększyć ich przyczepność. Do tego celu służą specjalne taśmy, które przykleja się od spodu. Mają one zwiększyć tarcie na śliskiej nawierzchni, co zagwarantuje stabilizację pozycji ciała.
Przed użyciem produktu musimy dokładnie oczyścić spód obuwia. Następnie suszymy go ręcznikiem papierowym i odpowiednią częścią przyklejamy taśmę. Musimy przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest zbyt trwałe i po kilku treningach warstwa zabezpieczająca może ulec przetarciu.
Może spodobać Ci się również:
Zdrowie i samopoczucie Twojego pupila jest dla Ciebie najważniejsze? Dbasz o swojego psa i starasz się zapewnić zwierzakowi jak najlepsze warunki. Zapewne zwierzak docenia to, co dla niego robisz, ale…
Czytaj więcej