piątek, 22 listopada 2024r.

Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy? Jak o niego dbać?

Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy? Jak o niego dbać?

Każdy właściciel auta chciałby, aby jego samochód zawsze wyglądał niemal idealnie. Niestety to często niemożliwe. W czasie, w którym auto jest eksploatowane, dochodzi do uszkodzenia lakieru. Wpływ ma na to wiele czynników. Mowa tu choćby o promieniowaniu UV, złych warunkach atmosferycznych, a zimą dochodzi do tego jeszcze sól na drogach. Warto zatem wiedzieć, jakie czynniki najbardziej negatywnie wpływają na stan lakieru, a także w jaki sposób oraz jak dbać o lakier samochodowy.

Promieniowanie UV

Jednym z głównych czynników mających wpływ na niszczenie lakieru jest promieniowanie UV. Dla karoserii jest ono niezwykle szkodliwe. Pod jego wypływem lakier samochodowy z czasem traci swoją oryginalną barwę. Niestety nie ma możliwości, aby całkowicie uchronić auto przed światłem UV. Posiadacze garażu, kiedy auta nie używają, mogą je wstawiać do garażu. Jednak podczas jazdy czy podczas postojów na parkingach przed promieniowaniem UV już uchronić się nie można. Nie oznacza to jednak, że jest się całkowicie bezsilnym. Można bowiem zastosować odpowiednie środki ochronne. Rozwiązaniem jest tu woskowanie karoserii przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w hurtowniach z akcesoriami polerskimi.

Lód i niskie temperatury

Promieniowanie UV dotyczy w szczególności gorącego lata. Jednak i zimą lakier samochodowy jest narażony. Przede wszystkim przez lód i zimne temperatury. Czynniki te bardzo negatywnie wpływają na stan powłoki. Są przyczyną pęknięć na lakierze. Jednak i w tym przypadku są sposoby na to, aby odpowiednio się zabezpieczyć. Wystarczą tu właściwe środki pielęgnacyjne. Warto systematycznie stosować mleczko polerskie, które także zakupić można w hurtowni.

Sól drogowa

Zimną dodatkową zmorą jest sól drogowa. Choć poprawia bezpieczeństwo na drodze, to niestety niszczy lakier samochodowy. Wynika to z jej działań higroskopijnych. Polegają one na wchłanianiu wody z powietrza, co ma fatalne skutki dla lakieru. Skutkiem jest powstawanie korozji. Są jednak sposoby na to, aby chronić lakier przed negatywnym wpływem soli drogowej. Mają tu zastosowanie odpowiednie systemy polerskie. Dobrze sprawdzi się też zaprawka lakiernicza.

Właściwa ochrona lakieru

Bardzo ważne jest to, aby o powłoki systematycznie i właściwie dbać. Przede wszystkim auto myte powinno być w myjni ręcznej. Ta nie uszkadza bowiem lakieru. Dodatkowo stosować powinno się specjalistyczne środki do pielęgnacji lakieru. Przykładem mogą być pasty polerskie dostępne w hurtowniach z akcesoriami polerskimi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1486649567693 aaa9b2e59385ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jak zregenerować słuch? Jakie metody są w tym przypadku najskuteczniejsze?

1 października 2023

Masz wrażenie, że Twój słuch jest gorszy niż kiedyś? A może z uwagi na charakter pracy, jesteś narażony na głośne dźwięki każdego dnia? Jeżeli chcesz zadbać o swój słuch, musisz…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca