czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak sprawdzić czy firma istnieje? Poznaj szczegółowe dane

Jak sprawdzić czy firma istnieje? Poznaj szczegółowe dane

W momencie, gdy myślimy o nawiązaniu współpracy z inną firmą lub zatrudnieniem się w określonej spółce, powinniśmy upewnić się, co do legalności i stanu wybranego przedsiębiorstwa. Pomocne w tym okazują się darmowe usługi świadczone przez publiczne rejestry. Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić czy dana firma istnieje.

Co trzeba wiedzieć, aby sprawdzić, czy firma istnieje?

Zanim przejdziemy do procesu sprawdzania, warto zapoznać się z podstawową terminologią, która to zadanie skutecznie nam ułatwi. Przydadzą nam się takie informacje jak:

  • nazwa poszukiwanej firmy,
  • imię i nazwisko osób prowadzących spółkę,
  • adres firmy,
  • co najmniej jednego z numerów: NIP, REGON i KRS (niekoniecznie wszystkie).

Do rozpoczęcia poszukiwań wystarczy nam wyłącznie jedna informacja. Wystarczy posiadać jeden z wymienionych numerów, adres lub samą nazwę odszukiwanej spółki. Na tym etapie możemy przejść do odpowiedniego rejestru, w którym zawierają się wszystkie powiązane dane.

Technologia najszybszym sposobem na odnalezienie firmy

Obecnie, podobnie jak większość rzeczy, dane o określonej firmie możemy sprawdzić za pośrednictwem internetu. Umożliwiają to liczne rejestry takie jak CEIDG, KRS i REGON. Każdy z nich daje szansę na wyszukiwanie informacji w określony sposób.

W rejestrze CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działałności Gospodarczej) odszukamy informacje o jednoosobowych działalnościach gospodarczych i wspólnikach spółek cywilnych. Po wprowadzeniu imienia, nazwiska, adresu, NIPu lub REGONu, w odpowiedzi uzyskamy następujące dane:

  • informacje o pełnomocnikach,
  • status, datę rozpoczęcia, dane spółek-wspólników i adres e-mail przedsiębiorcy,
  • adres, pod którym zarejestrowana jest działalność,

Jeśli mamy wątpliwości, co do tego czy w oficjalnym rejestrze dalej figuruje dane przedsiębiorstwo, możemy zaznaczyć pole „uwzględnij wykreślone”.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to rejestr wykorzystywanym do prowadzenia ewidencji spółek prawa handlowego (np. sp. z o.o, sp. j., sp.k.). Wyszukiwanie odbywa się poprzez wprowadzenie jednego z trzech numerów: NIP, REGON, KRS lub nazwy miejscowości lub pełnego adresu, w której się znajduje. Warto pamiętać, że wpisywanie bardziej generalnych danych jak adres, zmniejsza prawdopodobieństwo zwrócenia oczekiwanych wyników.

Po odnalezieniu spółki, możemy pobrać następujące dane (w formacie .pdf):

  • zmiany w KRS,
  • informacje o zawieszeniu działalności, wierzytelnościach i postępowaniu upadłościowym,
  • dane o przedmiocie działalności spółki, kapitale,
  • dane o wspólnikach i organach reprezentatywnych,
  • dokumenty finansowe z ostatniego roku i dane dot. stanu finansowego firmy.

Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej – Regon prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny udostępnia jeszcze więcej danych niż CEIDG. Inne rejestry, pomocne przy sprawdzaniu stanu finansowego spółki czy działalności gospodarczej znajdziemy w: Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz Gospodarczej (BIG), Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych (podmiot KRS), Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje porada doradcy podatkowego? Dlaczego warto skorzystać z doradztwa podatkowego?

30 listopada 2020

Przedsiębiorca w dzisiejszych czasach, poza oczywistymi problemami natury organizacyjnej i walką o pozyskanie klientów, boryka się również z ciągłymi zmianami w przepisach fiskalnych. To one powodują rozterki, a czasem nawet…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca