Jak dbać o doświetla wokół drzwi?
Doświetla zazwyczaj się nie otwierają. Niektórzy producenci oferują, co prawda, uchylne przeszklenia na życzenie klienta, lecz standardem są trwałe i nierozbieralne konstrukcje. Rzeczą gustu i upodobań jest wybór wzorów i kolorów naświetli.
Powierzchnie mogą być szklane, lub wypełnione tą samą okleiną, co drzwi. Od rodzaju płaszczyzny zależna jest jej pielęgnacja. W przypadku naświetli górnych problemem może być ich wysokość położenia. Doświetla boczne zazwyczaj łatwiej poddają się zabiegom pielęgnacyjnym.
Doświetla szklane. Jak zachować ich dobry wygląd?
Naświetla szklane składają się z dwóch lub trzech warstw szyb wypełnionych w środku gazem. To zapobiega rozszczelnieniu i pomaga zachować walory cieplne domu. Czyszczenie nie jest trudne, choć dotyczy jedynie zewnętrznych powierzchni.
Aby drzwi z doświetlem bocznym długo zachowały wygląd powinny być traktowane tak jak każde okno w domu. Warto wybrać model wzmocniony, aby nie nastąpiło uderzenie mechaniczne i nie powstała choćby najmniejsza szczelina. Całość sprawdzi się, jako elegancki element przez długie lata.
Wzornictwo doświetli i czyszczenie
Naświetla to nie tylko zwykłe szyby, jak w oknach. W zależności od aranżacji zewnętrznej elewacji oraz wnętrz można sięgnąć po różne warianty szkła. Ciekawym rozwiązaniem będzie szkło weneckie, które zapewnia widok tylko z wnętrza domu. Tu do pielęgnacji warto wybrać odpowiedni środek czyszczący.
Szyba nad drzwiami powoduje dobry dostęp światła zewnętrznego. Warto, więc dbać o nią szczególnie. Wspinanie się po drabince do góry może nie jest zbyt chętnie i często wykonywane, niemniej decydując się na doświetle górne warto wziąć ten aspekt pod uwagę.
Czyszczenie doświetli
Różne rodzaje użytego szkła wymagają innych płynów, lecz warto w każdym wypadku zachować jedną zasadę. Pielęgnacja musi być regularna oraz dokładna. Przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi warto zaimpregnować doświetla.
Ważne jest każdorazowe usunięcie kurzu i piasku ze wszystkich zakamarków i umycie ramy na mokro. Ościeżnica również powinna być w ten sposób potraktowana. To pomaga zachować szczelność i dobry stan izolacji. Dobrym pomysłem jest użycie odkurzacza i miękkiej końcówki, co pozwoli na bardzo dokładne usunięcie wszelkich pyłów.
Umycie szyb odpowiednim płynem poprzedzić warto usunięciem szczególnie ciężkich zabrudzeń. Można do tego użyć ciepłej wody z octem oraz cytryną. Taki roztwór pomoże rozpuścić zabrudzenie, a jednocześnie nie spowoduje zarysowania. Czyszczone w ten sposób szyby pozostaną bez skazy i długo zachowają przejrzystość.
Może spodobać Ci się również:
Opieka nad psami to dla opiekunów bardzo przyjemne, ale też odpowiedzialne zadanie. Poza samą opieką bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie psa, a dokładniej jego przeszkolenie, które pozwoli zwierzęciu na zaadaptowanie…
Czytaj więcej