Szukając pracy, czyli kiedy warto skontaktować się z headhunterem?
Zawód headhuntera nie zawsze jest dobrze rozumiany przez poszukującego pracy człowieka. Często taka osoba kierując swe kroki w stronę łowcy głów nie wie, jakie w tym zawodzie obowiązują zasady i czym kieruje się headhunter. To może pokutować odmową pomocy w znalezieniu pracy, co powoduje wysoki dyskomfort psychiczny u bezrobotnego.
Chcąc oszczędzić sobie takich przykrych okoliczności warto zapoznać się z dokładnym działaniem headhunterów, których również w naszym kraju jest coraz więcej. Osoby wykonujące ten zawód działają w myśl dobrze pojętych interesów swoich zleceniodawców, niezależnie, czy będzie to poszukujący pracy, czy pracodawca. Dlatego trzeba sobie uświadomić, kiedy warto do łowcy głów się zwrócić, a kiedy należy w inny sposób szukać pracy.
Jak działają profesjonalni headhunterzy na rzecz pracodawców?
Wiedza, kim jest headhunter i jakie są jego zadania pozwala na zrozumienie sytuacji, w której możemy spodziewać się kontaktu z nim oraz takiej, gdy z całą pewnością ominie nas to. W skrócie, jest to człowiek, który podejmuje się znalezienia na pracownika na wyselekcjonowane stanowisko w sposób szybki, a jednocześnie niezwykle efektywny. Końcowym tego efektem jest idealne dopasowanie do siebie pracodawcy i pracownika.
Zacząć warto od przybliżenia działania headhuntera na zlecenie pracodawców. Działa on głównie w kategorii znajdowania wysoko wyspecjalizowanych pracowników, którzy często są zatrudnieni w innej firmie. Jeśli więc jesteś takim specjalistą, to z pewnością możesz spodziewać się, że ktoś taki się z tobą skontaktuje.
Dlaczego headhunter odrzuca kandydaturę?
Każdy poszukujący pracy może zdecydować się na wynajęcie headhuntera, by znalazł mu wyjątkową pracę. Jednakże można otrzymać odmowę przyjęcia zlecenia z różnych powodów, które warto poznać.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że profesjonalny headhunter patrzy nie tylko na doświadczenie zawodowe, ale także na potencjał twórczy i charakter poszukującego pracy. Posiadając dostęp do wielu pracodawców ma możliwość dopasowania człowieka również do zespołu w danej firmie. Dlatego nie zawsze szukający zatrudnienia trafia w potrzeby headhuntera.
Headhunter, kiedy się go spodziewać?
Z całą pewnością posiadając kwalifikacje w rzadkim zawodzie można spodziewać się kontaktu z headhunterem. Osoba taka przeszukuje swoją pokaźną bazę zaprzyjaźnionych osób, by trafić na kogoś, kto wskaże nasze nazwisko.
W sytuacji, gdy nie zajmujemy specjalistycznego stanowiska nasze szanse maleją. W zawodach powszechnych warto sięgnąć po inne rozwiązania, takie jak branżowe portale lub internetowy portal pracy.
Może spodobać Ci się również:
Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? A może zmieniasz posadę? W jednym i drugim przypadku będziesz potrzebować curriculum vitae. Co powinien zawierać wspomniany dokument? Jak go skomponować, by wyróżnić się…
Czytaj więcej