czwartek, 02 maja 2024r.

Rozładowany akumulator – co zrobić?

Bez zasilania, nie da się odpalić samochodu. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan napięcia akumulatora i reagować, gdy zacznie się dziać z nim coś złego. O ile rozładowanie baterii raz na rok nie powinno wzbudzić podejrzeń, to częste zaniki energii mogą dać sygnał o rozwijających się problemach. Dlaczego najczęściej akumulator traci swoją moc? I co w takiej sytuacji robić?

Przyczyną może być zużycie baterii…

Głównym powodem rozładowywania baterii jest jej zużycie. Kilkuletnie akumulatory bardzo często mają obniżone właściwości, przez co trudniej utrzymują energię elektryczną. W takim przypadku najlepiej odwiedzić serwis samochodowy. Kraków jest miejscem, w którym łatwo sprawdzisz stan baterii i w razie potrzeb wymienisz ją na nową.

Utrzymywanie przez długi czas uszkodzonego akumulatora nie tylko stwarza istotny problem z rozruchem, lecz może być również niebezpieczne dla pozostałych układów. Najmocniej cierpi tutaj komputer silnika. Wymaga on regularnie pracy akumulatora, a wszelkie zaniki energii spowodują gwałtowny reset ustawień. Jeśli zauważysz dziwne zachowania pojazdu, takie jak niekontrolowane skoki prędkości obrotowej, czy opóźnione działanie hamulca po doładowaniu akumulatora, najprawdopodobniej wynika to z niewłaściwej pracy komputera silnika.

Niesprawny akumulator może sygnalizować inne problemy.

Częste rozładowania nowego sprzętu mogą oznaczać zwarcie lub przebicia, wywołujące utratę mocy. W takim wypadku kontakt z dobrym mechanikiem również będzie konieczny, nam będzie ciężko ustalić właściwą przyczynę spadków energii. Co prawda można zrobić test natężenia na wyłączonym silniku, jednak niewiele dowiemy się z takiej informacji.

Najczęściej badanie wykaże wtedy zwiększone zużycie prądu. Standardowy pojazd podczas postoju nie powinien pobierać więcej niż 10-20 mAh. Przy instalacjach gazowych pobór mocy może być większy i wynosić nawet 50 mAh. Gdy jednak zaobserwujemy wartości znacznie przekraczające kilkaset jednostek, oznacza to, że jakaś usterka powoduje nadmierne wykorzystanie energii. Wówczas mechanika samochodowa będzie już konieczna.

Co zrobić z rozładowanym akumulatorem?

Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Jak już wspomniano, jednorazowe incydenty mogą się przytrafić i wcale nie oznaczają one poważnych usterek pojazdu. Podstawowym działaniem w takim przypadku jest uzupełnienie energii…

Można je przeprowadzić na 2 sposoby:

  • odpalić samochód na kablach rozruchowych i pojeździć nim przez jakiś czas, by doładować akumulator,
  • podłączyć urządzenie do gniazdka, wykorzystując odpowiedni prostownik.

Może spodobać Ci się również:

CEIDG - co to? Czym jest CEIDG? Co się w niej znajduje?

CEIDG – co to? Czym jest CEIDG? Co się w niej znajduje?

17 marca 2019

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr publiczny do którego wpisane są wszystkie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wpis do tego rejestru jest obowiązkowy dla każdego, kto ma…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca