Bolą Cię uszy? Co może być tego przyczyną i jak rozwiązać ten problem?

Ból uszu jest częstym problemem. Dolegliwość ta dotyka osoby dorosłe, ale również dzieci. Co ważne, ból uszu może mieć wiele różnych przyczyn. Problem ten może okazać się błahy, jednak zdarza się, że powodem dolegliwości bólowych są poważniejsze przyczyny. Jeżeli ból uszu jest również Twoim problemem sprawdź, co może być tego przyczyną i jak uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości.
Dlaczego bolą uszy?
Ból uszu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Niestety nie tylko utrudnia to nasze funkcjonowanie, lecz też powoduje wiele obaw o zdrowie. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu uszu są infekcje. Warto dodać, że pierwotną przyczyną infekcji ucha może być, na przykład przeziębienie.
Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna bólu uszu. Do innych powodów występowania dolegliwości bólowych, zalicza się:
- Zatkanie ucha woskowiną
- Dysfunkcje stawu skroniowo -żuchwowego
- Nieprawidłowe działanie trąbki Eustachiusza
- Zmiany ciśnienia, między innymi podczas lotu samolotem
- Migrena
- Bóle na tle nerwowym
- Narażanie się na głośne dźwięki
Jak widzisz, wyróżnia się wiele przyczyn, które mogą powodować ból uszu. Każdy ból narządu słuchu wymaga wizyty u specjalisty, w tym przypadku laryngologa, który oceni stan tego narządu i wykryje ewentualne nieprawidłowości.
Czy można uniknąć bólu uszu?
Ból uszu może mieć charakter ostry, ale też przewlekły, gdzie każdy z nich ma inną przyczyną. Czy jednak można uniknąć bólu uszu? Często ból uszu pojawia się nagle, na co nie mamy wpływu, między innymi w przebiegu infekcji lub pewnych zaburzeń.
Całkowite uniknięcie bólu uszu możliwe jest, jednak jeżeli dolegliwość ta powstaje w wyniku ekspozycji na hałas. W tej sytuacji długotrwałe narażanie się na głośne dźwięki to nie tylko nieprzyjemny ból, ale także ryzyko uszkodzenia słuchu, co może mieć trwałe skutki. Jakie masz wyjście z tej sytuacji?
Jednym z rozwiązań, które warto zastosować to stopery do uszu. Są to specjalne zatyczki, które chronią uszy przed hałasem, stanowiąc skuteczną barierę. Dzięki temu można naprawdę dobrze zadbać o swój słuch. W pozostałych przypadkach eliminacja bólu możliwa jest poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia dopasowanego do pacjenta w zależności od problemu.
Jakie badania może wykonać/zlecić lekarz w przypadku bólu ucha?
W laryngologii wyróżnia się wiele badań, które pozwalają ustalić przyczynę dolegliwości bólowych ucha. Pierwszym i podstawowym badaniem jest to wykonywane przez laryngologa z wykorzystaniem otoskopu, czyli specjalnego przyrządu, pozwalającego dokładnie obejrzeć ucho.
Dosyć często przeprowadzane jest także badanie za pomocą specjalnej kamerki wprowadzanej przez nos (badanie odbywa się w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu jest bezbolesne, pacjent może odczuwać jedynie dyskomfort). Kolejne badanie to badanie słuchu (audiogram) – ocena, czy pacjent dobrze słyszy.
Jeśli powyższe badania okażą się niewystarczające lekarz, może zlecić dokładniejsze badania tj. tomografię, rezonans, pobranie próbek w celu wykluczenia/potwierdzenia infekcji wirusowych, bakteryjnych. Niekiedy konieczna jest też wizyta u stomatologa, jeśli problem może mieć podłoże stomatologiczne.
Może spodobać Ci się również:
Prezent dla naszego partnera powinien być zarówno wyjątkowy, jak i niecodzienny. Portfel męski to jeden z produktów, który wywołuje zadowolenie na twarzy niejednego mężczyzny, w końcu jest to rzecz niezbędna.…
Czytaj więcej