Co oznacza atestacja tektury? W jaki sposób przyznaje ją PZH?
Dziś praktycznie każdy produkt sprzedawany w sklepach czy to stacjonarnych, czy internetowych, posiada opakowanie. W zależności od typu towaru są to kartony, folie plastikowe czy różnego rodzaju pojemniki z tworzyw sztucznych lub miksów materiałowych. W tym artykule skupimy się na tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością i na tym, co producent opakowań tekturowych musi zrobić, aby jego wyrób mógł być dopuszczony do takiej roli.
Wymagana atestacja
Każda firma produkująca kartony musi spełnić odpowiednie warunki, jeśli chce, by w jego tekturach było zapakowane jedzenie. Jest to wymóg konieczny, a w przypadku niezastosowania się do przepisów producent może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. Według statystyk, największy udział w rynku papierniczym w Polsce posiada tektura używana właśnie w przemyśle spożywczym. Zasady regulujące wszystkie przedmioty, które mają kontakt z żywnością są bardzo rygorystyczne, dlatego tak ważnym jest, aby stosować odpowiednio przebadane opakowania.
Po co atest?
Dokument potwierdzający dopuszczenie do kontaktu z jedzeniem daje gwarancję, że podczas przechowywania w opakowaniu produkt nie będzie wchłaniał żadnych niepożądanych i szkodliwych substancji. Jest to o tyle istotne, że towary spożywcze przebywają długą drogę od procesu produkcji, poprzez pakowanie, transport na półki sklepowe, aż wreszcie trafiają na nasz stół. Zatem gdybyśmy nie pilnowali materiałów, z jakich wyprodukowane są opakowania, mielibyśmy skażoną żywność pomimo jej szczelnego zamknięcia. Dlatego nawet producenci kartonów muszą dbać o bezpieczeństwo swoich produktów.
Jak przyznawany jest atest?
Każdy kto chce otrzymać dokument musi udać się do PZH celem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów. Składamy go co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności. Wprowadzane do obrotu materiały muszą odpowiadać wymaganiom ogólnym określonym w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającym dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG. Ponadto producent pudełek kartonowych musi oznaczyć każde opakowanie stosowną informacją o jego dopuszczeniu do obrotu.
Po złożeniu wniosku do PZH przedstawiamy stosowne dokumenty i przeprowadzamy zalecone badania. Następnie już tylko czekamy na decyzję o przyznaniu, bądź nie, atestu dla naszego produktu.
Bezpieczna żywność istotną kwestią
To, jak opakowane jest jedzenie jest bardzo ważne, dlatego przykładamy uwagę do tego, jakie produkty kupujemy i czy posiadają one atest. Teoretycznie nic, co go nie ma, nie powinno się znaleźć na sklepowych półkach, ale odrobina społecznej odpowiedzialności nie zaszkodzi. Jak widzimy, producent opakowań kartonowych nie ma łatwo na rynku spożywczym i musi się postarać, aby uzyskać pozwolenie, ale to wszystko dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.
Może spodobać Ci się również:
Podatek od nieruchomości należy do grupy opłat ustalanych przez samorząd lokalny. Trafia on w całości do budżetu gminy. Jest to równocześnie jedno z głównych źródeł jego finansowania. Każdego roku Minister…
Czytaj więcej