Co to jest frak? Frak – jaka mucha?
Jest taki strój, który bez wątpienia dodaje mężczyźnie jednocześnie elegancji i męskości. Należy do kategorii garniturów wieczorowych, ale zdecydowanie wyróżnia się spośród nich swym wyjątkowym krojem. Z tego powodu frak, gdyż o nim mowa, jest obecnie ubiorem na wyłącznie uroczyste okazje. Mimo że pierwowzorem był dla niego żołnierski mundur i w XVIII wieku ubierany był bardzo powszechnie, awansował do rangi stroju niepowtarzalnego i oryginalnego.
Fraki – z czego się składają?
Budowa tego modelu nie jest tak oczywista i prosta, jak mogłoby się wydawać. W jej skład wchodzi kilka obowiązkowych elementów. Są to: czarna marynarka z jedwabnymi klapami i długimi połami z tyłu, czarne spodnie z lampasem, zarówno biała kamizelka i koszula ze sztywnym gorsem oraz mucha. Ponadto ważną rolę odgrywają przedłużone czarne skarpetki, a do tego czarne lakierowane pantofle. Idealnym uzupełnieniem fraków jest czarny cylinder, białe rękawiczki, laseczka i biały atłasowy szalik. W chłodniejsze dni odpowiednim dodatkiem może być również czarna peleryna.
Jaką wybrać muchę?
Istotną rolę we fraku odgrywa ten dodatek, a dokładnie jego kolor. Obowiązkowo musimy wybrać biały odcień, gdyż czarna barwa zarezerwowana jest tylko dla kelnerów. W przeciwnym razie w bardzo eleganckich restauracjach możemy być uznani właśnie za jednego z nich, co może doprowadzić do dość niezręcznej sytuacji.
Frak – kilka podstawowych zasad
Decydując się na ten efektowny strój, musimy pamiętać o kilku regułach dotyczących jego prawidłowego noszenia. Po pierwsze, mimo że marynarka fraka posiada guziki, nigdy się jej nie zapina. Po drugie, ogromnym nietaktem towarzyskim jest trzymanie rąk lub chociaż jednej z nich w kieszeniach fraka. Po trzecie, do spodni zakładamy szelki, nie ma mowy o tradycyjnym pasku. I jeszcze czwarta, szalenie ważna zasada – pamiętajmy o wyborze właściwego zegarka. Nie da się połączyć fraka z noszonym na ręku nowoczesnym dodatkiem. Zdecydowanie zaleca się wybór kieszonkowego zegarka na łańcuszku, który powinniśmy umieścić w lewej kieszeni kamizelki. Natomiast zwisający na zewnątrz kieszeni łańcuszek mocujemy do guzika kamizelki.
We współczesnych czasach fraki zakładają szczególnie muzycy w orkiestrach, dyrygenci oraz coraz częściej Panowie Młodzi, podkreślając tym samym znaczenie ślubnej ceremonii. Wcześniej wspomniani kelnerzy, obsługujący gości w najbardziej renomowanych restauracjach, również z większą śmiałością decydują się na ten właśnie strój. Z tego względu, że nie jest to ubiór codzienny, szyje się go na osobiste zamówienie. I jest to wielką zaletą fraka, gdyż uszyty na miarę i perfekcyjnie skrojony pozwoli mężczyźnie poczuć się wyjątkowo elegancko.
Może spodobać Ci się również:
Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku w przyrodzie. Przynosi bogatą paletę odcieni, ale również chłodne bryzy powietrza zwiastujące nadchodzącą zimę. Jest to również popularny sezon ślubny, choć wybór sukni…
Czytaj więcej