czwartek, 18 lipca 2024r.

Co to jest laser? Jakie zastosowanie znajduje laser w obróbce CNC?

photo 1516476675914 0160447c7282cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzN3x8bWV0YWwlMjB3b3JrfGVufDF8MHx8fDE2MzUxNzI5MzMixlibrb 1.2.1q80w1080

Laser jest urządzeniem, które daje ogromne możliwości w różnego rodzaju pracach. Urządzenie wyposażone w laser można znaleźć w wielu zakładach produkcyjnych, gdzie liczy się precyzja oraz jak najwyższa jakość wykonywanej pacy. Czym dokładnie jest laser, na czym polega jego działanie i gdzie znajduje zastosowanie?

Laser – co to jest?

Praca lasera polega na topieniu powierzchni poddawanej obróbce, dzięki czemu uzyskujemy pożądany element. Obróbka przeprowadzana za pomocą urządzenia wyposażonego w laser przebiega bardzo sprawnie, co wpływa na szybszy czas pracy.

Użycie lasera w ostatnim czasie stało się bardzo popularne, ponieważ korzyści osiągane za pomocą takiego sprzętu są dużo większe w przeciwieństwie do innych maszyn. Laser używany jest do cięcia, grawerowania oraz wypalania w poszczególnych materiałach.

Jak działa laser?

Działanie lasera jest dosyć proste bez względu na materiał, jaki poddajemy obróbce. Urządzenie wyposażone w laser do prawidłowego działania potrzebuje specjalnej wiązki lasera. Ponadto cały proces obróbki nadzorowany jest przez operatora, który oprócz czuwania nad pracą zajmuje się również wymianą zużytych narzędzi, czy uruchamianiem i zatrzymywaniem maszyny.

Aby móc obsługiwać maszynę CNC wyposażoną w laser konieczny jest odpowiedni kurs. Dzięki temu przyszły pracownik zostanie przygotowany do pracy z takimi urządzeniami. Lasery bardzo często wykorzystuje się do cięcia metali miękkich, jednak maszyny te znajdują również zastosowanie w obróbce innych tworzyw.

Podczas obsługi takiego urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wiązki, czystość gazu oraz ogólną sprawność maszyny. Jeżeli wszystko będzie działało bez zarzutów cięcie laserowe również, przebiegnie bez żadnych problemów.

Gdzie laser CNC znajduje zastosowanie?

Laser najczęściej można spotkać w zakładach produkcyjnych specjalizujących się w produkcji różnego rodzaju urządzeń. Jednak poza tym laser świetnie nadaje się do grawerowania, cięcia rur itp.

Ponadto laser znajduje zastosowanie również w lotnictwie. W sprzedaży dostępne są różne lasery CNC. Oznacza to, że każdy może dobrać maszynę zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Pomimo że lasery CNC nie są tanie, mają naprawdę szerokie zastosowanie, przez co właściciele zakładów produkcyjnych coraz częściej stawiają na tego typu rozwiązania. Urządzenie wyposażone w laser w porównaniu do innych maszyn jest w stanie zwiększyć produkcję oraz zapewnić obróbkę najwyższej jakości.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Jak dobrać kask motocyklowy do jazdy enduro?

1 lutego 2021

Jazda motocyklowa może być doskonałą formą rozrywki, lecz jednocześnie może stać się poważnym źródłem problemów zdrowotnych. Nierozsądne zabezpieczenie ciała może skutkować licznymi urazami, z którymi później będziemy mieli poważne problemy.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca