piątek, 08 grudnia 2023r.

Co to są manipulatory przemysłowe z mechanizmem pneumatycznym? Podstawowe zastosowanie urządzeń

unnamed file

Do szybszego i bardziej wydajnego przenoszenia i magazynowania ciężkich akcesoriów podczas produkcji, przydać się mogą manipulatory przemysłowe. To sprzęt, który znacznie odciąża operatora i pomaga mu chwytać oraz przenosić wyroby o masie dochodzącej nawet do kilku ton. Na rynku dostępnych jest kilka typów urządzeń, wśród których znajdują się między innymi manipulatory z pneumatycznymi siłownikami. Czym one się charakteryzują? Odpowiemy w artykule…

W jakich sytuacjach manipulator okarze się przydatny?

Manipulatory przemysłowe mogą usprawnić przestawianie, obracanie i magazynowanie produktów ponadgabarytowych, jak również ciężkich detali, które trzeba będzie odebrać od tokarki CNC. To urządzenia, dzięki, którym operator ma znacznie większą kontrolę nad sterowaniem procesu, a przy  tym praktycznie bez wysiłków może on przetransportować dany przedmiot w odpowiednie miejsce. 

Mechaniczne ramię pozwala znacznie usprawnić produkcję, a nowoczesne urządzenia dają szereg możliwości manipulacji. Dodatkową zaletą tych maszyn, jest spory udźwig – standardowe modele mogą unieść ładunek o średniej masie kilkudziesięciu do kilkuset kg i przetransportować go na odległość nawet 20 metrów.

Manipulatory pneumatyczne – czym one się charakteryzują?

Manipulatory tego typu zbudowane są z chwytaka, siłowników pneumatycznych oraz sztywnego układu ramion z podwieszeniem na specjalnych linkach. Dzięki takiemu osprzętowi ładunek o wysokiej masie może zostać swobodnie podniesiony i przewieziony. Procesami manipulatora steruje zazwyczaj system elektroniczny z dobraną jednostką napędową.

Mechaniczne ramię może zostać przymocowane bezpośrednio do płyt bazowych czy posadzki, można również zainstalować je na wózkach jezdnych czy suwnicach. W ten sposób, sprzęt wykorzystywany jest do automatycznego lub półautomatycznego odbioru wytworzonych przez automat tokarski detali.

Zalety zastosowania urządzeń

Mówiąc o zaletach manipulatorów, trzeba przede wszystkim wymienić ich wygodę. Zwykle, magazynowanie i przewożenie wyrobów o dużej masie stanowi spory problem, a nie w każdej fabryce równolegle z maszynami produkcyjnymi mogą pracować operatorzy wózków widłowych.

Manipulatory pomagają nie tylko przy podnoszeniu i przewożeniu ciężarów, mogą również być zastosowane do obracania detali obrabianych przez tokarki ekonomiczne. Dzięki dużym możliwościom manualnym, jakie zapewniają  maszyny z systemem CNC, można dowolnie sterować skrętem detalu i wyeksponować tę część, która ma być poddana obróbce w danym momencie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Wszystko dla kota – jak skompletować wyprawkę?

1 czerwca 2021

Posiadanie zwierzęcia to obowiązek, dlatego przed jego zakupem lub adopcją, warto bardzo dobrze przemyśleć sprawę. Posiadanie kota ma wiele zalet i bez wątpienia warto rozważyć przygarnięcie futrzaka pod swój dach,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca