Jak dbać o uzębienie zaatakowane paradontozą?
Jednym z najczęściej występujących schorzeń w jamie ustnej jest paradontoza. Cierpi na nią wiele osób, walcząc z bólem, występującym przy przewlekłym zapaleniu przyzębia. Może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, pogarszającego się drastycznie stanu zębów, a nawet ich wypadania.
Kluczowe w tym przypadku jest zachowanie wysokiej higieny jamy ustnej i odpowiednie leczenie, jakie zaordynuje periodontolog. Kraków na swojej mapie ma wysoko wyspecjalizowane placówki medyczne, w których paradontoza jest leczona.
Co to jest paradontoza i jak jej uniknąć?
W przypadku parodontozy pojawia się ona przez niewłaściwe postępowanie pielęgnacyjne oraz przez brak właściwej opieki stomatologicznej. Wiele osób uwarunkowanych jest genetycznie do możliwości wystąpienia tej choroby, ale nie znaczy to, że musi ona się pojawić. Wystarczy odpowiednio pielęgnować uzębienie i nie dopuścić do odkładania płytki nazębnej.
Paradontoza to przewlekłe zapalenie przyzębia, które powstaje, jeśli regularnie nie jest zdejmowany kamień nazębny. Obecne w nim bakterie wnikają w dziąsła, powodując ich zakażenie, a przewlekły stan zapalny prowadzi do odsłonięcia szyjek zębów. To z kolei jest przyczyną bólu i krwawienia z dziąseł.
Prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne w domu
Higiena jamy ustnej w przypadku, gdy pojawiła się już paradontoza, musi być wykonywana regularnie przy pomocy odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Tu trzeba przede wszystkim zdwoić wysiłki, by nie pojawiały się stany zapalne przyzębia. Dlatego też dobór wyspecjalizowanych płynów i past do zębów jest kluczowy.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych bardzo istotne jest dokładne wyczyszczenie zębów wraz z miejscami pomiędzy nimi. Usunięcie resztek pokarmowych z szyjek zębów zminimalizuje powstanie płytki nazębnej i zakażenia przyzębia. Dobrą praktyką jest używanie szczoteczki średniej twardości i regularne czyszczenie uzębienia nicią dentystyczną.
Opieka stomatologiczna – istotny element utrzymania zdrowych zębów
Paradontoza to choroba, a chorobami zajmują się lekarze. Niezbędne jest zatem poddanie się stałej opiece periodontologa, który w sposób właściwy zajmie się uzębieniem pacjenta. Lekarz taki dobrze dobierze metody leczenia oraz pomoże przy wyborze odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej.
Dodatkowym zadaniem stomatologa jest wdrożenie antybiotykoterapii i skuteczne leczenie występującego stanu zapalenia. Bywają też ciężkie przypadki, kiedy może być konieczne bardziej złożone leczenie. Istotne jest, aby pacjent regularnie odwiedzał gabinet dentystyczny, co często odzwierciedla się w długich okresach bez bólu i cierpienia.
Może spodobać Ci się również:
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez dostępu do internetu To taki wynalazek, który bardzo mocno wszedł w życie społeczeństw cywilizacji uprzemysłowionej. Globalny dostęp do zakupów, informacji, a także…
Czytaj więcej