środa, 07 czerwca 2023r.

Jak dbać o zęby? Jakie badania pomagają wykryć choroby zębów?

unnamed file 3

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna nie tylko dla samego wyglądu zębów, ale także dla zdrowia. Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego pozwala uniknąć próchnicy oraz wielu innych problemów związanych z uzębieniem. Jednak oprócz chodzenia do dentysty powinniśmy sami zadbać o nasze zęby. Jak należy prawidłowo dbać o zęby i na co musimy zwrócić uwagę?

Zęby – jak o nie zadbać?

Jeżeli zależy nam na pięknym i zdrowym uśmiechu, trzeba przede wszystkim wiedzieć jak myć zęby. Jest to jedna z ważniejszych kwestii, ponieważ wiele osób robi to nieprawidłowo. Poza tym niezwykle istotna jest też nasza dieta.

Niestety zdarza, że pomimo dbania zęby pojawią się problemy. Wtedy należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który w celu postawienia diagnozy zleci dodatkowe badania tj. prześwietlenie zębów Białystok.

Rtg zębów pozwala wykryć stany zapalne oraz powstałe ubytki, które nie zawsze można dostrzec gołym okiem. Jak widać dbanie o stan jamy ustnej nie jest skomplikowane, a więc jeśli będziemy przestrzegali pewnych zasad nie musimy się martwić o nasze zęby.

Co może wpłynąć na stan uzębienia?

Nie od dziś wiadomo, że dbanie o higienę jamy ustnej wiąże się nie tylko ze szczotkowaniem zębów. Aby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy oraz innych chorób, warto stosować się do pewnych zaleceń. Największym wrogiem naszych zębów jest cukier, ponieważ to właśnie ten składnik, że są one narażone na powstawanie ubytków.

Na szczęście osoby lubiące słodycze nie muszą z nich rezygnować. Wystarczy, że po zjedzeniu umyjemy lub przepłukamy jamę ustną płynem, dzięki czemu pozbędziemy się resztek pokarmu.

Kolejnym elementem, który może mieć wpływ na wygląd zębów jest kawa. Osoby, które często ją piją, muszą liczyć się z tym, że po pewnym czasie na zębach pojawi się osad. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się zabiegi tj. piaskowanie.

Dbanie o zęby – czynność ważna w każdym wieku

Bardzo ważne jest to, że niezależnie od wieku powinniśmy dbać o jamę ustną. Zarówno małe dzieci, jak i dorośli muszą codziennie szczotkować zęby oraz regularnie odwiedzać stomatologa. Co więcej, rodzice małych dzieci powinni przekazać im wiedzę na temat zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jeżeli maluch już od najmłodszych lat dowie się jak ważne jest szczotkowanie zębów, będzie to robił również w wieku dorosłym. Takie zachowanie z pewnością przyczyni się do lepszego stanu uzębienia.

Dbanie zęby dotyczy także osób w podeszłym wieku. W tym przypadku wiele starszych osób nie ma już stałych zębów, jednak nie oznacza to, że tacy pacjenci są zwolnieni z konieczności dbania o jamę ustną.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Zarządzanie projektami jak zrobić projekt? Co może ułatwić przygotowanie projektu?

1 listopada 2021

Przygotowanie projektu, który ma usprawnić działanie firmy oraz zwiększyć dochody nie zawsze jest prostym zadaniem. To, w jaki sposób zostanie przygotowany konkretny projekt, zależy przede wszystkim od doświadczenia osób, które…

Czytaj więcej