Jak wygląda niemiecka umowa o prace? Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?
Praca w Niemczech wiąże się nie tylko z koniecznością wykonywania określonych obowiązków, ale również ze znajomością podstawowych przepisów dotyczących zatrudnienia. Jednym z elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest niemiecka umowa o pracę. Każdy pracownik musi wiedzieć, co zawiera taki dokument oraz jakie przysługują mu prawa i obowiązki.
Niemiecka umowa o pracę – co zawiera?
Podpisanie umowy o pracę to bardzo ważna kwestia, która umożliwia podjęcie zatrudnienia. Ważne jest, żeby była ona zawarta w formie pisemnej oraz znalazły się tam wszystkie szczegóły na temat danego stanowiska.
Każda umowa o pracę musi zawierać dane stron, które ją podpisują. Poza tym niezwykle istotny jest również czas trwania umowy, tygodniowy czas pracy, wynagrodzenie, miejsce wykonywania pracy, informacje dotyczące urlopu oraz zasady dotyczące zerwania umowy.
Oczywiście Kodeks Pracy Niemcy określa dużo więcej przepisów, które powinny znaleźć się w takiej umowie. Pracownik, podpisując umowę o pracę, musi zwrócić także uwagę na to, czy znajduje się w niej punkt dotyczący choroby pracownika oraz, czy ma on obowiązek zachowania tajemnicy związanej z wykonywaniem pracy.
W jakiej formie może być zawarta umowa?
Wyróżniamy kilka sposobów zawarcia niemieckiej umowy o pracę. Jak już wiadomo jednym z nich i najkorzystniejszym jest pisemne zawarcie umowy. Jednak taka forma nie jest obowiązkowa, ponieważ zgodnie z przepisami prawa umowa o pracę może zostać także zawarta w formie ustnej oraz za milczącą zgodą pracodawcy.
Warto wiedzieć, że umowa ustna i tak ostatecznie wymaga określenia warunków związanych z pracą w formie pisemnej. Natomiast umowa zawarta w sposób milczący oznacza, że pracownik przystępuje do wykonywania pracy, a pracodawca się temu w żaden sposób nie sprzeciwia. Poza wyżej wymienionymi formami związanymi z zawarciem umowy pracodawca wraz z pracownikiem mogą podpisać także umowę na czas próbny, co dosyć często się zdarza.
Dlaczego podpisanie umowy jest tak ważne?
Zawarcie umowy o pracę to forma zabezpieczenia pracownika i pracodawcy. Podpisując umowę pracownik jest spokojny o swoje zatrudnienie, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Natomiast pracodawca nie musi się obawiać, że pracownik nagle odejdzie z pracy bez podania przyczyny, co mogłoby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy.
Niestety zdarza się, że strony nie podpisują żadnego dokumentu związanego z zatrudnieniem. Taka sytuacja może prowadzić do przykrych konsekwencji zwłaszcza dla pracownika, ponieważ pracodawca, zatrudniając kogoś na czarno nie zawsze, ma dobre intencje.
Może spodobać Ci się również:
Jogging jest wymagającym sportem, przed którym warto dokładnie rozgrzać ciało. W ten sposób organizm znacznie łatwiej zniesie duże obciążenia, na które będziemy narażeni w trakcie treningu. Niestety nie wszyscy pamiętają…
Czytaj więcej