Jakie owoce można stosować w diecie diabetyka, a jakich nie używać?
W leczeniu cukrzycy, oprócz farmakoterapii, ważną rolę odgrywa również odpowiednio dobrana dieta. Z jednej strony pomaga kontrolować wagę, a z drugiej pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Powinna być urozmaicona i bogata w warzywa i inne produkty, które mają wpływ na zdrowie diabetyka.
Owoce są szczególnie bogate w cukry proste (głównie fruktozę), które szybko i szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Z drugiej strony zawierają dużo błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na motorykę jelit oraz poziom cholesterolu i cukru we krwi. Tak więc cukrzyca musi całkowicie wycinać owoców z menu, wybierać natomiast należy te o niskim indeksie glikemicznym.
Cukrzyca to ciężka choroba i dieta jest tu kluczowa
W diecie diabetyka kluczowe są zdrowe źródła białka (chude mięso i ryby, nabiał, rośliny strączkowe), węglowodanów złożonych, a także nasiona, orzechy i zdrowe tłuszcze roślinne. Krótko mówiąc – wszystko, czego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest jednak, aby nie przekraczał dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Diabetyk może jeść owoce, ale nie wszystkie, tylko te, które mają niewielki indeks glikemiczny. Dobrym sposobem na przyswojenie przez organizm witamin i minerałów z owoców jest dodawanie do warzywnego smoothie garści borówki amerykańskiej, agrestu, lub kawałków awokado. Dodatkowo można stworzyć wyjątkowe koktajle na bazie czarnej porzeczki i agrestu.
Warzywa – kluczowy składnik diety diabetyka
Osoby z cukrzycą powinny skupić się głównie na surowych warzywach. Najbardziej polecane warzywa to te, które mają niską zawartość węglowodanów. Należą do nich brokuły, cukinia, ogórki, papryka, pomidory, por, rzodkiewki, sałata, szparagi, szpinak.
Większość z tych warzyw może być podstawą smacznego i zdrowego smoothie warzywnego. Można je łączyć również z wieloma owocami, które dodatkowo ubogacą skład witaminami, ale nie podnoszą cukru we krwi.
Owoce, których najlepiej unikać w diecie diabetyka
Osoby z cukrzycą powinny unikać suszonych owoców, np. śliwek, ponieważ zawierają one więcej cukru niż świeże owoce. Ograniczanie rodzynek jest również zalecane tak jak ograniczenie owoców kandyzowanych. Diabetycy powinni również unikać zanurzonych w słodkim syropie owoców w puszkach, takich jak brzoskwinie czy ananasy.
Zdrowy koktajl owocowy i smoothie warzywne zawsze są dobrym pomysłem w diecie diabetyka, niemniej należy szczególną uwagę poświęcić najlepszemu wyborowi składników. Witaminy i minerały zawarte w owocach są niezwykle cenne i warto pamiętać, by wprowadzić je do diety w sposób świadomy i odpowiedzialny.
Może spodobać Ci się również:
Przepisy prawne słyną ze swojej zawiłości, specjalistycznego języka branżowego i wielu kruczków, które potrafią wzbudzić dezorientację u osób, które nie są związane z prawniczym światem. Prawo dotyczy jednak każdego z…
Czytaj więcej