Jakie pady polerskie zastosować w trakcie czyszczenia lakieru?
Aby osiągnąć idealny połysk lakieru, powinniśmy zastosować właściwy sprzęt polerski. Nie tylko dobór optymalnych past jest ważny. Szczególnie istotne są dopasowane gąbki lub pady, które umożliwią płynne ścieranie powłoki do określonego poziomu. Które produkty będą najlepsze do końcowej obróbki? A jakie sprawdzą się przy wstępnym czyszczeniu nowego lakieru karoserii?
Gąbki i pady – jakie możemy spotkać?
Kupując akcesoria polerskie z hurtowni często mamy spory dylemat, które produkty wybrać. Różnorodność towaru może zdekoncentrować nawet doświadczonego lakiernika, choć jest jeden ogólny podział, którego wszyscy się trzymają. Wyróżnić można zatem:
- gąbki twarde – mocnościerne. To produkty do wstępnego cięcia powłoki lakierniczej. W połączeniu z pastą o wysokiej gradacji ziaren gąbki świetnie radzą sobie z najgłębszymi zarysowaniami. W trakcie ich stosowania trzeba jedna bardzo uważać, by nie uszkodzić delikatnej powłoki,
- gąbki średnie najczęściej wykorzystywane do właściwej obróbki lakieru. Doskonale radzą sobie z niewielkimi defektami lakieru i można do nich stosować średniej gradacji pasty polerskie z hurtowni,
- gąbki miękkie – służą do wykończenia powierzchni i nadania ostatecznego połysku. To produkty przeznaczone również do usuwania uciążliwych hologramów z karoserii. Można je wykorzystać również do polerowania wosku, w tym przypadku nie stosuje się jednak pasty polerskiej, tylko sam pad.
Polerowanie ręczne czy maszynowe? Które będzie skuteczne?
Obecnie coraz rzadziej stosuje się tradycyjne techniki ręcznego ścierania zewnętrznej powłoki lakierniczej. Choć może to być proces równie skuteczny, zwłaszcza przy polerowaniu małego elementu jest żmudny i wymaga sporej siły. Dlatego najczęściej wykorzystuje się systemy mechaniczne, które znacznie przyspieszają pracę.
Zastosowanie urządzenia pracującego na wysokich obrotach może mieć jednak kilka wad. Przede wszystkim trzeba wybrać właściwe systemy polerskie, które zapewnią pełną kontrolę nad procesem. Nierównomierna siła nacisku lub niewłaściwe wyważenie końcówki tnącej może przyczynić się do poważnych defektów w strukturze lakierniczej.
Na co zwracać uwagę przy doborze gąbek?
Istotne będzie przede wszystkim dopasowanie szorstkości padu do pasty oraz poszczególnego etapu polerowania. Użycie miękkiej końcówki w połączeniu z pastą o dużej gradacji ścierniwa może być mało efektywne. Z kolei zastosowanie mleczka polerskiego i szybkościernego pada przyczyni się do powstania defektów w strukturze lakieru.
Warto też zwracać uwagę na inne cechy tworzywa. Lakier łatwo ulega deformacjom, dobrze jest, więc gdy gąbka posiada liczne otwory, które pomogą schłodzić szlifowaną powierzchnię. Ciekawym rozwiązaniem będzie też zastosowanie orbitalnego systemu polerskiego, który znacznie zwiększy bezpieczeństwo podczas pracy.
Może spodobać Ci się również:
Po sukcesie Allegro i innych portali, Polska nadal dywersyfikuje swój rynek, wprowadzając innowacyjne platformy sprzedaży B2B. Jednym z nich jest marketplace e-commerce Fastep. Platforma sprzedażowa jest w końcowej fazie testów,…
Czytaj więcej