Jakie tabletki antynikotynowe wybrać bez recepty i na receptę?
Wśród wielu metod rzucania palenia można wyróżnić terapie antynikotynową z użyciem preparatów farmakologicznych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki na receptę lub bez recepty. Ich głównym zadaniem jest wsparcie organizmu w walce z nikotynizmem za pomocą różnych czynnych składników.
Warto tu zauważyć, że rzucanie palenia powinno zacząć się od chęci pozbycia się nałogu oraz silnej woli wytrwania w tym postanowieniu. Wówczas dobór terapii farmakologicznej jest łatwiejszy, a jej działanie skuteczniejsze. W niektórych przypadkach wystarczą gumy lub preparaty z cytyzyną, a niektóre przypadki wymagają specjalistycznych leków z warenikliną lub bupropionem.
Tabletki na rzucenie palenia, czy są skuteczne?
Przyjmowanie leków jakichkolwiek wiąże się z ich działaniem na organizm i obarczone jest ryzykiem wywołania różnych niepożądanych skutków. Dlatego też, nawet przepisane na receptę tabletki na rzucanie palenia muszą być dobrze dostosowane do organizmu i odpowiednio dawkowane. W tej sytuacji lepiej jest skonsultować się z lekarzem i dobrać odpowiednią terapię.
Skuteczność leczenia farmakologicznego nikotynizmu jest uzależniona przede wszystkim od woli walki pacjenta. Nałóg, jednakże, to również psychiczne uzależnienie, a w tej materii walkę może wspomóc psychoterapia.
Czy można rzucić palenie za pomocą środków z nikotyną?
NTZ jest terapią nikotynową zastępczą, a substancją czynną zawartą w leku jest nikotyna lub cytyzyna. Tabletki lub gumy pacjent musi przyjmować wówczas, gdy pojawia się chęć sięgnięcia po papierosa. W ten sposób dostarczana jest do organizmu niewielka dawka nikotyny, a z czasem pacjent może uwolnić się od psychologicznej potrzeby zapalenia papierosa.
Jednocześnie warto nadmienić, że nikotyna w papierosie i nikotyna w leku, to w sumie ten sam składnik. To oznacza, że terapia może nie być skuteczna. Co prawda pacjent może odzwyczaić się od papierosa, ale za to występuje ryzyko przyzwyczajenia się do środka zastępczego. Kluczowe tu będzie odpowiednie dawkowanie i zmniejszanie ilości papierosów oraz dawek leku, a wówczas jest szansa na wyjście z nałogu.
Leki na rzucanie palenia na receptę
Tylko konsultacja ze specjalista pozwoli na wybranie odpowiedniej terapii. Tu dobór środka czynnego uzależniony będzie od uwarunkowań organizmu pacjenta i skali jego uzależnienia.
Tabletki z warenikliną zawartą w preparacie Champix to dobre rozwiązanie medyczne. Wareniklina jest organiczną substancją chemiczną, która działa osłabiając głód nikotynowy, a także łagodzi objawy odstawienne. Jest silniejszym środkiem farmakologicznym niż wszelkie preparaty bez recepty.
Może spodobać Ci się również:
Jedną z najbardziej powszechnych i przydatnych medycznych procedur diagnostycznych zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, jest radiografia lub inaczej mówiąc prześwietlenie. Termin promienie X pochodzi z 1895 roku, kiedy to…
Czytaj więcej