czwartek, 21 listopada 2024r.

Korona na zęba – jak się robi? Co należy wiedzieć przed założeniem korony?

photo 1643660526741 094639fbe53acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jeżeli nasze zęby nie wyglądają zbyt dobrze i wpływa, to negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie oraz kontakty z innymi ludźmi, warto podjąć odpowiednie kroki i nie zwlekać z wizytą u stomatologa. Istnieje wiele różnych możliwości, dzięki czemu można szybko poprawić wygląd zębów. Jednym ze sposobów są korony na zęby. Jak wyglądają takie korony i jak wygląda proces ich wykonania?

Korony na zęby – jak wyglądają?

Korony to dobry sposób na zmianę wyglądu zębów. Przybierają one postać nakładki na zęba, którego wygląd chcemy poprawić. Takie nakładki pozwalają zakryć zęba, który już nigdy nie będzie wyglądał dobrze.

Korona najczęściej jest niewielkiej grubości, ponieważ wynosi ona 1- 2 milimetry. Oczywiście warto dodać, że jedna korona stosowana jest na pojedynczego zęba.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i różnym materiałom korony wyglądają, jak naturalne zęby, a więc nie można odróżnić ich od naturalnych zębów. Jest to niezwykle istotne dla pacjentów, którzy chcą cieszyć się pięknym uśmiechem. Wyróżniamy korony cyrkonowe, porcelanowe oraz korony tymczasowe akrylowe.

Jak wygląda przygotowanie korony na zęba?

Pierwszym krokiem, jeżeli chodzi o przygotowanie korony jest sprawdzenie przez stomatologa stanu zęba. Warto dodać, że czasem konieczne może okazać się dodatkowe przeleczenie kanałowe takiego zęba, jednak nie zawsze jest to potrzebne. Kolejna czynność to oszlifowanie zęba i pobranie odcisku.

Szlifowanie zęba polega na jego zmniejszeniu z każdej strony, aby możliwe było założenie docelowej korony. Tutaj dobierany jest też kolor korony i niezbędne jest założenie korony tymczasowej. Korona tymczasowa ma ważne znaczenie dla ochrony oszlifowanego zęba i zakrycie tego go w celu poprawy wyglądu uzębienia.

Ostatnim krokiem jest przymiarka korony i w przypadku, gdy będzie ona pasować jej zacementowanie. Proces ten wgląda tak samo bez względu na to, czy będą to zęby cyrkonowe, czy porcelanowe. Należy wiedzieć, że to nie wszystko, ponieważ konieczne są tu regularne wizyty w celu sprawdzania stanu korony i przestrzeganie zasad higieny przez pacjenta.

Wskazania do założenia koron na zęba

Najczęstsze wskazania do założenia koron na zęby to duże ubytki, przebarwienia, czy martwe (ciemne) zęby po leczeniu kanałowym. Ostatecznie to, jaka forma leczenia zostanie wdrożona, zależy od stanu zęba.

Niekiedy stomatolog może zalecić inne metody leczenia, jednak zawsze są one oparte o możliwości finansowe pacjenta o to, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Prawidłowa pielęgnacja pozwala na długie zachowanie się koron, a więc dużo tutaj zależy od samego pacjenta.

Może spodobać Ci się również:

photo 1658351984016 dda2025086decropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0N3x8cHN5Y2hvbG9naXN0JTIwdGhlcmFweXxlbnwxfDB8fHwxNjg1MzU0OTQ4fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Porady małżeńskie i psychoterapia CBT, czyli kiedy para powinna zgłosić się po pomoc do psychologa?

1 listopada 2023

Życie małżeńskie, choć pełne pięknych chwil, może być także wyzwaniem, które wymaga pracy i zaangażowania. Terapia małżeńska staje się coraz częstszym narzędziem, które pomaga parom pokonać trudności, zrozumieć siebie nawzajem…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca