Maszyny CNC – co to? Czym są maszyny do obróbki skrawaniem?
Chcąc nadać każdego rodzaju komponentowi pożądany kształt, konieczne jest wykorzystanie w tym celu odpowiednich urządzeń. Maszyny CNC są natomiast tymi, które zdecydowanie najczęściej do tego służą. Nie wszyscy jednak tak naprawdę wiedzą, czym one są, w jaki sposób można je podzielić i co sprawia, że znalazły dla siebie zastosowanie praktycznie na całym świecie.
Maszyny do obróbki skrawaniem powstały z myślą o tym, aby korzystanie z nich pozwoliło zastąpić siłę ludzkich rąk podczas kształtowania wyrobów z metalu, drewna czy tworzyw sztucznych. Nie każda z nich posiada jednakowy kształt i właściwości, co jednak w tym przypadku jest zaletą. Dzięki ich różnorodności można bowiem przeprowadzić takie prace, jak toczenie, frezowanie, struganie, wiercenie czy szlifowanie.
Najczęściej spotykane maszyny CNC i ich przeznaczenie
Tokarki, frezarki oraz szlifierki to zdecydowanie najczęściej spotykane maszyny do obróbki skrawaniem. Najnowocześniejsze ich wersje korzystają z technologii CNC, co oznacza, że można sterować nimi wygodnie za sprawą posiadanych przez nie mikrokomputerów. Dodatkowo gwarantują one o wiele szybsze wykonywanie poszczególnych czynności, a przy tym znacznie dokładniejsze niż w sytuacji, gdy obróbka danego materiału odbywa się manualnie.
Korzystając z wymienionych wcześniej maszyn CNC, można przeprowadzić obróbkę metalu (lub innego materiału) praktycznie dowolną techniką, gdyż te, jak wiadomo, dzielimy na: ścierną, ubytkową, wiórową oraz obwiedniową. Urządzenia służące do uzyskiwania komponentów o odpowiednim kształcie stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, dlatego ich uniwersalność uznawana jest za jeden z największych atutów, którymi się charakteryzują. Wśród pozostałych warto wymienić m.in. długi okres eksploatacji.
Czy każda osoba może odpowiadać za kontrolowanie pracy urządzeń CNC?
Obróbka skrawaniem z zastosowaniem maszyn CNC polega – w dużym skrócie – na tworzeniu programów (inaczej: instrukcji), w której uwzględnia się każdą czynnością potrzebną do tego, aby w praktyce dana część prezentowała się dokładnie tak, jak zostało to ujęte w teorii. By to zrobić, nie pozostaje nic innego, jak tylko powierzyć obsługę danego urządzenia odpowiednio przeszkolonej osobie, której zadaniem jest sterować nią w sposób numeryczny. Oznacza więc to, że nie każdy powinien być wyznaczony do pełnienia tej roli, ponieważ mogłoby to skutkować powstaniem niebezpiecznych sytuacji w miejscu korzystania z urządzeń do obórki skrawaniem.
Może spodobać Ci się również:
Praca w Niemczech wiąże się nie tylko z koniecznością wykonywania określonych obowiązków, ale również ze znajomością podstawowych przepisów dotyczących zatrudnienia. Jednym z elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest niemiecka…
Czytaj więcej