wtorek, 28 stycznia 2025r.

Na czym polegają zabiegi higienizacyjne i jak często należy je wykonywać?

Na czym polegają zabiegi higienizacyjne i jak często należy je wykonywać?

Nie da się ukryć, że zjawiskowo piękny uśmiech i zdrowe zęby to wizytówka każdej osoby. Niestety niekiedy zdarzają się pewne problemy, których rozwiązanie można znaleźć wyłącznie w gabinecie dentystycznym. A ten z kolei odwiedzany jest niechętnie. Pacjenci boją się bólu, dźwięków dobiegających zza zamkniętych drzwi w klinice dentystycznej czy samego zapachu sprzętu stosowanego podczas leczenia. Przez to unikają wizyt i zabiegów higienizacyjnych. Warto wiedzieć, jakie należy wykonywać i jak często, by móc długo cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Higienizacja zębów poprzez skaling oraz piaskowanie

Zmiana koloru uzębienia na lekko zażółcony jest mało estetyczna, a sam uśmiech nie prezentuje się tak atrakcyjnie. Rozwiązaniem jest właśnie usunięcia kamienia oraz płytki nazębnej przy pomocy specjalnych wibracji albo ultradźwięków. Skalowanie to świetne rozwiązanie. Na skaling dobrze jest decydować się średnio raz lub razy razy w ciągu każdego roku.

Z kolei piaskowane jest wykonywane przy użyciu specjalnej piaskarki dentystycznej. Dzięki niej można pozbyć się mało estetycznych przebarwień, a nawet zanieczyszczeń, które znajdują się pomiędzy zębami i z jakimi nie może poradzić sobie zwykła szczoteczka do zębów. To zabieg higienizacyjny, na jaki powinny zdecydować się w szczególności osoby palące papierosy czy pijące zbyt wiele kawy lub herbaty. To właśnie one są szczególnie narażone na przebarwienia na zębach. Efekt piaskowania najczęściej utrzymuje się do pół roku, a jeśli rzeczywiście stronimy od barwionych napojów, to nawet do roku.

 

Polerowanie oraz fluoryzacja zębów

Kolejnym ważnym zabiegiem, o którym nie można zapominać, jest polerowanie. Wykonuje się je zaraz po skalingu oraz piaskowaniu. To nic innego jak precyzyjne wypolerowanie zębów za pomocą specjalnej pasty, która posiada w swoim składzie właściwości oczyszczające, a także polerujące. W jakim celu pacjenci decydują się na polerowanie? Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko osadzania się na szkliwie kamienia nazębnego. Warto przekonać się do tego zabiegu, ponieważ trwa on niezwykle krótko, a przede wszystkim jest bezbolesny.

Ostatnim krokiem do zdrowych zębów jest fluoryzacja. Polega ona na umieszczeniu na szkliwie preparatu, który posiada bardzo wysokie stężenie fluoru. Za jego sprawą zęby zyskują odporność na negatywne działanie różnorodnych kwasów, soli czy cukru. Ponadto fluor posiada właściwości antybakteryjne.

Przeciwskazania i zalecenia związane z zabiegami higienizacyjnymi

Warto wiedzieć, że nie każdy może zdecydować się na zabiegi higienizacyjne. Istnieje kilka przeciwskazań, o których należy pamiętać. Nie powinny się na nie decydować osoby ze schorzeniami takimi jak: odwarstwienie siatkówki oka, osteoporoza, astma. Ponadto jeśli pacjent: posiada rozrusznik serca, ma głębokie kieszonki dziąsłowe, skarży się na ból błony śluzowej lub rany w jej obrębie, ma opryszczkę na ustach – także powinno się zaniechać zabiegów higienizacyjnych. Są one również niewskazane dla pań w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży.

Może spodobać Ci się również:

photo 1597092451116 27787c07901dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8ZG9jdW1lbnRzfGVufDF8MHx8fDE2Mzg2MzQyNTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Gdzie przechowywać dokumenty po likwidacji firmy? Jakie dokumenty muszą być zabezpieczone w momencie likwidacji przedsiębiorstwa?

1 grudnia 2022

Likwidacja firmy to często trudny czas dla jej właściciela. Należy jednak pamiętać, że zamykając biznes, trzeba dopełnić wiele formalności oraz odpowiednio zabezpieczyć niektóre dokumenty, nawet gdy firma przestanie już działać.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca