wtorek, 03 grudnia 2024r.

Otrzymałeś wypowiedzenie w Niemczech – sprawdź, jak długo możesz jeszcze pracować? Jak wylicza się okres wypowiedzenia?

photo 1571624436279 b272aff752b5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę to trudny okres dla pracownika. Niestety wiąże się to z koniecznością poszukiwania nowej pracy, a w przypadku pracy za granicą nie zawsze jest to takie proste. Musisz wiedzieć, że otrzymanie wypowiedzenia nie jest równoznaczne z natychmiastowym zwolnieniem, chyba że wręczone zostało właśnie takie wypowiedzenie. Jeśli otrzymałeś zwykłe wypowiedzenie, dowiedz się, jak wygląda okres wypowiedzenia w Niemczech.

Okres wypowiedzenia w Niemczech – jak wygląda?

Okres wypowiedzenia w Niemczech określa czas, przez jaki pracownik może jeszcze pracować. Warto jednak dodać, że okres ten różni się od siebie w zależności od tego, jak długo dana osoba była zatrudniona. Im dłużej pracownik był zatrudniony, tym dłuższy obowiązuje okres wypowiedzenia.

Zgodnie z przepisami okres wypowiedzenia, wynosi 4 tygodnie dla pracowników pracujących poniżej 2 lat. Przy zatrudnieniu powyżej 2 lat, okres ten wygląda zupełnie inaczej:

  •  zatrudnienie powyżej 2 lat – 1 miesiąc wypowiedzenia
  •  zatrudnienie powyżej 5 lat – 2 miesiące wypowiedzenia
  •  zatrudnienie powyżej 8 lat – 3 miesiące wypowiedzenia
  •  zatrudnienie powyżej 10 lat – 4 miesiące wypowiedzenia
  •  zatrudnienie powyżej 12 lat – 5 miesięcy wypowiedzenia
  •  zatrudnienie powyżej 15 lat – 6 miesięcy wypowiedzenia
  •  zatrudnienie powyżej 20 lat – 7 miesięcy wypowiedzenia

Przepisów tych muszą przestrzegać obie strony, więc okres ten zawsze powinien być prawidłowo wyliczony przez osobę przygotowującą wypowiedzenie.

Co zrobić, gdy pracodawca źle wyliczy okres wypowiedzenia?

Może się zdarzyć, że pracodawca źle wyliczy długość wypowiedzenia. Takie błędy się zdarzają. Należy jednak dodać, że pracodawca może również świadomie podać krótszy czas wypowiedzenia.

Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest chęć szybszego pozbycia się pracownika, licząc na jego niewiedzę. Jest to sytuacja, która zdarza się w przypadku tych mniej uczciwych pracodawców.

Oczywiście takie wypowiedzenie jest nieskuteczne. Jeśli nie wiesz, co zrobić w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady, jakiej udzieli Ci prawnik Niemcy.

Co zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę?

Otrzymując wypowiedzenie pod warunkiem, że jest ono ważne i doprowadzi do wygaśnięcia stosunku pracy, musisz rozpocząć poszukiwanie nowego zatrudnienia. Na czas poszukiwania pracy, możesz liczyć na specjalny zasiłek dla osób bezrobotnych.

Pozwoli Ci to na utrzymanie się i jednoczesne szukanie nowej pracy. Natomiast, jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem, powinieneś jak najszybciej zareagować i podjąć stosowne działania prawne. Dzięki czemu możesz zyskać naprawdę dużo, w tym też zachować dotychczasową pracę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Ile kosztuje outsourcing IT?

1 sierpnia 2021

Prowadzenie firmy wymaga odpowiednich rozwiązań informatycznych. Dziś, większość czynności wykonuje się przy użyciu sprzętu komputerowego i odpowiedniego oprogramowania. To duże ułatwienie pracy, jednocześnie jednak generuje konieczność stałego doskonalenia i aktualizowania…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca