środa, 07 czerwca 2023r.

Postprocesor CNC – co to jest? Jakie znaczenie dla obrabiarek ma postprocesor?

photo 1602070335326 595fb9a22f32cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8bWV0YWwlMjB3b3JrfGVufDF8MHx8fDE2MzUxNzI5MzIixlibrb 1.2.1q80w1080

Maszyny CNC to urządzenia, które sterowane są za pomocą komputera. Nowoczesne maszyny CNC są bardzo popularne, ponieważ znacznie ułatwiają pracę. Jednak, aby móc obsługiwać taki sprzęt trzeba mieć na ten temat podstawowe informacje oraz znać wszelkie pojęcia dotyczące obrabiarek numerycznych. Jednym z takich pojęć jest postprocesor. Co dokładnie oznacza to określenie i jaką rolę odgrywa w maszynach CNC?

Postprocesor – co to jest?

Aby zrozumieć, czym jest postprocesor, należy wiedzieć, że dla poprawnego działania maszyn CNC konieczny jest specjalny kod NC. Natomiast postprocesor odpowiada za to, żeby kod ten był poprawny. Urządzenie nazywane postprocesorem jest ważnym elementem, jeżeli chodzi o pracę maszyn.

Poza tym postprocesor może także posiadać dodatkowe funkcje, które wpływają na cały proces obróbki poszczególnych elementów. Każde takie narzędzie powinno być odpowiednio dostosowane do maszyny, co jeszcze bardziej ułatwi wykonywane czynności przez operatora. Postprocesory często spotkamy w wielu obrabiarkach tj. tokarka, czy centrum frezarskie.

Ile kosztuje postprocesor CNC?

Często się zdarza, że postprocesory są bezpłatne, gdyż są one niezbędnym elementem programu. Nieco inaczej wygląda to, gdy chcemy, aby ktoś zajął się napisaniem postprocesora. Wtedy należy liczyć się z kosztami nawet do 600 zł.

Oczywiście cena ta może się różnić w zależności od konkretnej firmy zajmującej się tworzeniem postprocesorów. Napisanie postprocesora wymaga wielu informacji, a więc osoba zlecająca taką pracę, powinna wiedzieć, jakie dane należy przekazać pracownikowi, który będzie zajmował się tworzeniem postprocesora. Tutaj zakres prac wpływa także na koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku ze zleceniem.

Postprocesor – czy jest konieczny?

Wielu właścicieli maszyn obróbczych zastanawia się, czy postprocesor jest narzędziem, które powinno znaleźć się urządzeniu wykorzystywanym do obróbki. Owszem postprocesor jest ważny, ponieważ dzięki niemu możliwe jest bezpieczne programowanie. Poza tym czas poświęcony na programowanie znacznie się skraca.

Warto dodać, że postprocesor jest czynnikiem, który łączy system CAM z urządzeniem CNC. Takie rozwiązanie to nowoczesna metoda, która jest wykorzystywana przez coraz więcej osób. Możliwość ułatwienia pracy oraz poprawy jej jakości to coś, co jest niezwykle istotne dla każdego właściciela firmy produkcyjnej, gdzie wykorzystuje się maszyny obróbcze.

Może spodobać Ci się również:

photo 1598531228433 d9f0cb960816cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Od kiedy stosować leczenie ortodontyczne u dziecka i jaki aparat wybrać?

1 grudnia 2022

Aparaty ortodontyczne są dziś bardziej powszechną opcją leczenia wad zgryzu niż 30 lat temu. Wynika to częściowo z tego, że stają się one coraz bardziej akceptowane społecznie. Jednakże inne czynniki…

Czytaj więcej