Praca za granicą – o co pytać? Jakie ważne informacje powinien wiedzieć każdy pracownik?
Praca za granicą zawsze wiąże się z poprawą sytuacji finansowej. Większe zarobki, lepszy komfort życia to ważne czynniki, jeżeli chodzi o wyjazd do innego kraju. Szukając jednak pracy za granicą, należy zwracać uwagę na to, co dokładnie pracodawca zawarł w ofercie. Poza tym podczas rozmowy rekrutacyjnej powinniśmy wiedzieć, o co dokładnie zapytać?
O co pytać przyszłego pracodawcę?
Przeglądają ofert pracy za granicą zazwyczaj, znajduje się tam większość ważnych informacji dotyczących zatrudnienia. Zdarza się jednak, że o pewne rzeczy trzeba dopytać. Najważniejszym elementem, jeżeli chodzi o nową pracę jest stawka godzinowa oraz czas pracy.
Ponadto istotna jest też długość przerw podczas pracy oraz warunki, w jakich pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki. W przypadku kwestii formalnych konieczna jest wiedza na temat potrzebnych dokumentów i ewentualnego dopełnienia pewnych formalności np. założenie konta bankowego.
Praca za granicą wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania na czas trwania umowy. Tutaj przyszły pracownik musi dowiedzieć się, kto płaci za mieszkanie oraz czy zwracane są koszty za dojazdu, jeżeli miejsce pracy jest oddalone od miejsca zamieszkania. Oczywiście pytań, które należy zadać przyszłemu pracodawcy jest znacznie więcej, dlatego w zależności od tego, jakie informacje znajdują się w ofercie, należy dostosować konkretne pytania.
Jak dochodzić swoich praw w przypadku nieuczciwości pracodawcy?
Jeżeli pracodawca okaże się nieuczciwy lub będziemy podejrzewać, że coś jest nie tak, warto poszukać pomocy u kogoś, kto zna się na prawie niemieckim. W tym przypadku najlepszy rozwiązaniem będzie prawnik niemiecki, który specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej pracownikom.
Może się zdarzyć, że nasze podejrzenia okażą się bezpodstawne, ale niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca naprawdę oszukuje swoich pracowników. Takie zachowanie powinno być jak najszybciej ujawnione, a pracodawca musi wtedy ponieść konsekwencje prawne.
Bariera językowa – czy zawsze stanowi problem?
Nieznajomość języka może powodować pewne komplikacje, ale pomimo tego pracownik wciąż ma szansę na pracę za granicą. Często można napotkać oferty pracy zamieszczane przez agencje, które w imieniu danej firmy szukają pracowników. Wtedy pracownik może liczyć na stałą opiekę koordynatora, który załatwia wszelkie formalności.
Taka forma zatrudnienia jest bardzo popularna wśród osób nieznających dobrze języka niemieckiego. Jeżeli natomiast chodzi o bezpośrednie zatrudnienie przez niemieckiego pracodawcę, znajomość języka jest wymagana, chociażby na poziomie podstawowym.
Może spodobać Ci się również:
Choć do tej pory zaprawy cienkowarstwowe były wykorzystywane głównie do fragmentarycznego zdobienia ścian, obecnie tynki mozaikowe przygotowuje się na całej powierzchni wnętrz. Taka mieszanka doskonale zabezpiecza mury, nadając przy tym…
Czytaj więcej