czwartek, 21 listopada 2024r.

Radiografia cyfrowa w weterynarii – skuteczne i opłacalne rozwiązanie dla każdego gabinetu

Od ponad stu lat badania rentgenowskie wykorzystywane są w placówkach medycyny ludzkiej i weterynaryjnej. Przez większość tego czasu do robienia zdjęć RTG używano błon światłoczułych. Technikę udoskonalano, aż do momentu wprowadzenia w radiografię cyfrowych rozwiązań. Ucyfrowienie pracowni rentgenowskich nawet w małych klinikach weterynaryjnych staje się coraz bardziej powszechne.

Ucyfrowienie, czyli jak zmienić przestarzały aparat RTG na nowoczesny system radiograficzny?

Ucyfrowienie, to nic innego, jak wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych do pracowni posiadającej analogowy aparat RTG. Tradycyjny film rentgenowski w radiografii CR (pośredniej) jest wymieniony na płytę obrazową będącą zarazem detektorem promieniowania. Zamknięta jest ona w obudowie o rozmiarach kasety analogowej. Korzyścią takiej wymiany jest uzyskanie cyfrowego radiogramu odczytywanego na monitorze wraz z możliwością jego zapisu i archiwizacji.

Niewątpliwie ucyfrowienie posiadanego aparatu rentgenowskiego jest tańsze niż zakup nowego sprzętu do badań radiograficznych. Korzyści są wymierne i przekładają się na szybkość uzyskania radiogramu oraz na jego lepszy obraz. Dodatkowym plusem jest brak konieczności wywoływania filmu analogowego, a tym samym brak konieczności posiadania oddzielnej ciemni, co odzwierciedla się w kosztach utrzymania gabinetu.

DR – radiografia bezpośrednia – idealne rozwiązanie dla nowoczesnego gabinetu

Radiografia bezpośrednia DR polega na całkowitym wyeliminowaniu kasety i zastąpieniu jej aparatem rentgenowskim połączonym z komputerem oraz dopasowanym czytnikiem obrazu. To pozwala na błyskawiczne uzyskanie zdjęcia rentgenowskiego o wysokiej jakości, które można poddać dodatkowej obróbce, by uwidocznić dokładnie badany fragment anatomiczny.

Nowocześnie urządzony gabinet nie musi posiadać wydzielonego pomieszczenia do badań, wystarczy odpowiednio zabezpieczone miejsce. Całe urządzenie nie jest wielkie i wystarczy tyle przestrzeni, ile potrzeba na postawienie stołu rentgenowskiego i stanowiska komputerowego. Mały gabinet może zaopatrzyć się w przenośny aparat RTG, który można również wykorzystać w terenie.

Radiografia cyfrowa w gabinecie weterynaryjnym – skok w przyszłość

Niewątpliwie powrotu do analogowych aparatów już nie ma. Epoka ucyfrowienia w radiografii trwa nieprzerwanie. Rozwija się głównie w dziedzinie uzyskiwania coraz lepszych jakościowo obrazów oraz w coraz bezpieczniejszym wykorzystywaniu promieniowania jonizującego. Patrząc na korzyści i możliwości w tej dziedzinie, warto zainwestować w cyfrowy aparat RTG dla dobra swoch czworonożnych pacjentów.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Jakie kosmetyki samochodowe? Czy warto kupić gotowy zestaw kosmetyków do samochodu?

1 czerwca 2021

W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z samochodów. Oczywiście nie ma z tym nic nadzwyczajnego, ale poza samym posiadaniem auta, warto również odpowiednio o niego zadbać. Regularne mycie naszego pojazdu…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca