Trądzik różowaty – skąd się bierze? Czy laserowe leczenie jest skuteczne?
Nie od dziś wiadomo, jak duży wpływ na wygląd naszej skóry ma m.in. nieodpowiednia dieta czy nadmierna ilość stresu. Czynniki te sprawiają, że cera staje się nie tylko szara i zmęczona, ale w niektórych przypadkach pojawiają się na niej krosty i zaczerwienienia. Te objawy to z kolei najczęściej pierwsza oznaka trądziku różowatego, który swoim zasięgiem z reguły obejmuje środkową część twarzy – brodę, nos i czoło. Jest to niewątpliwie choroba skóry, która ma duży wpływ na komfort podczas codziennego funkcjonowania. Leczenie trądziku różowatego jest jednak możliwe i przy regularności stosowania zabiegów, przynosi bardzo dobre efekty.
Czym jest trądzik różowaty?
Najczęściej jest określany jako uciążliwa choroba skóry, której głównymi objawami są rumienie, krosty i niewielkie grudki. Schorzenie to ujawnia się w wieku dojrzałym i przeważnie występuje na twarzy – zwłaszcza w jej środkowej części. Szacuje się, że z tego typu problemem boryka się około 10% naszego społeczeństwa i w większości są to kobiety. Trądzik różowaty najczęściej dotyka osoby z predyspozycjami genetycznymi, co dodatkowo jest spotęgowane w przypadku zaburzeń endokrynologicznych. Ponadto, może się pojawić u osób, które:
- cierpią na nadciśnienie tętnicze,
- mają problemy żołądkowe, np. nadkwaśność soku żołądkowego,
- mają skłonność do alergii.
Objawy tego typu schorzenia z pewnością nie należą do przyjemnych, a sam przebieg choroby wymaga stałej kontroli lekarza i rygorystycznego stosowania się do jego zaleceń. Świetnym rozwiązaniem jest również laserowe leczenie trądziku różowatego, które może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia jest odpowiednia diagnoza schorzenia i wdrożenie dostosowanych środków farmakologicznych. Takie leczenie trądziku różowatego może być wspierane przez stosowanie zabiegów kosmetycznych, takich jak specjalistyczne peelingi. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie cery i usunięcie z niej martwego naskórka. To z kolei pozwala zapobiec powstawaniu zmian zapalnych na twarzy.
Bardzo popularne jest również laserowe leczenie trądziku, którego głównym celem jest obkurczanie i zamykanie naczynek krwionośnych. Tego typu zabiegi cenione są przede wszystkim ze względu na wysoki poziom skuteczności oraz bezpieczeństwa. Wiązka światła laserowego może być precyzyjnie poprowadzona w miejsce dotknięte schorzeniem, przez co minimalizuje się ryzyko wystąpienia podrażnień na obszarach nieobjętych leczeniem. W efekcie, zmniejszona zostaje widoczność naczynek, a z twarzy znika zaczerwienienie. Cera po zakończonej terapii wygląda zdrowo i świeżo, przez co znacznie poprawia się komfort życia osoby chorej.
Może spodobać Ci się również:
Przenosiny na nowe miejsce zawsze wywołują sporo emocji. Takie wydarzenie występuje sporadycznie w naszym życiu i wiąże się z silnym stresem. Dlatego warto zrobić wszystko, by usprawnić przeprowadzkę i odciążyć…
Czytaj więcej