niedziela, 25 lutego 2024r.

Trekking – co to po polsku znaczy?

photo 1511389571644 a2550b195566cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0M3x8dm9sbGV5YmFsbCUyMHJ1bm5lcnN8ZW58MXwwfHx8MTY4ODAzNTU3OXwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Z pojęciem trekkingu spotkał się chyba każdy, choć nie wszyscy wiedzą co ono tak naprawdę znaczy. Wielu uznaje, że słowo określa różnego typu wędrówki poprzedzone odpowiednimi czynnościami przygotowawczymi i zbieraniem potrzebnego ekwipunku. Ile jest w tym prawdy? Przekonamy się w dzisiejszym artykule…

Trekking – wędrówka, lecz nie w każdym miejscu

Pod tym pojęciem faktycznie kryje się pieszy spacer, jednak istotne znaczenie ma środowisko, w którym się poruszamy. O trekkingu mówimy wtedy, gdy naszym celem jest pokonanie wymagającej trasy, związanej ze specyficznym typem budowy krajobrazu lub związanym z nim mikroklimatem. Najpopularniejszym sportem jest trekking górski, choć można wyróżnić tu również trekking pustynny, równikowy czy lodowcowy.

Czym trekking różni się od zwykłego spaceru? Pierwsza aktywność jest związana najczęściej z pokonywaniem wymagających tras, do których musimy się odpowiednio przygotować fizycznie. To najczęściej nie jest spacer dla każdego, a osoby mniej doświadczone mogą sobie nie poradzić z napotkanymi przeszkodami. Trekking najczęściej oznacza kilkudniowy marsz, w trakcie którego będziemy pokonywać różne trudności i mierzyć się ze zróżnicowanymi warunkami pogodowymi.

Przygotowanie do wyprawy to podstawa

Przed wyruszeniem na szlak musimy zebrać niezbędne akcesoria. Znaczenie będzie mieć tutaj przede wszystkim odpowiedni strój i obuwie. W góry dobrze jest zabrać ubranie podstawowe, które dostosowujemy do warunków pogodowych oraz cieplejszą bluzę lub kurtkę na wypadek ochłodzenia. W ten sposób będziemy przygotowani na zmienne warunki pogodowe.

W góry powinniśmy również zabrać właściwe obuwie. Buty męskie trekkingowe wysokie będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Takie warianty dobrze osłonią stopę, kostkę i dolną część kończyny przed urazami i otarciami. Na zróżnicowanym szlaku nietrudno o kontuzję, a takie zabezpieczenie z pewnością zwiększy komfort naszej podróży.

Na początek lepiej wybrać prostszą trasę

Każdy sportowiec zaczyna od podstaw, dlatego i osoby, które dotąd nie miały wiele styczności z trekkingiem powinny rozsądnie dobierać trasy. Wybór rozbudowanego szlaku z dużą ilością podejść może być bardzo wymagającym zadaniem, a osoby z małą kondycją będą miały spory problem z przejściem trasy.

Na początek więc dobrze wybrać się na łatwiejszą wędrówkę po szlaku. W ten sposób poćwiczymy umiejętność poruszania się w terenie i sprawdzimy aktualne możliwości. Z czasem, gdy sport przypadnie nam do gustu będziemy zwiększać poziom trudności i stawiać na bardziej wymagające szlaki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1519607482862 4e767329ce8bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHx0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjM5NTc2NDc5ixlibrb 1.2.1q80w1080 1

Jak przygotować się do wycieczki w góry? Czy samodzielna organizacja wycieczki to dobry pomysł?

1 października 2022

Organizacja wycieczek w tereny górskie nie zawsze jest prostym zadaniem, zwłaszcza gdy rzadko chodzimy po górach. Poza zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa niezwykle istotne są również inne elementy, o które powinniśmy…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca