piątek, 08 grudnia 2023r.

Bieg 10 km – ile kalorii spalimy podczas takiego treningu?

photo 1526772662000 3f88f10405ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxTaG9lcyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2OTA2MjIyMDl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Bieganie może pomóc nam w utrzymaniu optymalnej wagi. To sport, który wymaga odpowiedniej kondycji i samodyscypliny, jednak uprawiany regularnie przynosi znaczące efekty. Oczywiście początkujący nie będą w stanie przebiec więcej niż kilku kilometrów. Z czasem jednak pokonywany dystans będzie się zwiększał, a my szybko przekonamy się, że pokonanie 10 km nie stanowi żadnego problemu. Ile kalorii spalimy podczas takiego biegu?

Wszystko zależy od kilku czynników

Bieg biegowi nierówny. Liczy się przede wszystkim szybkość pokonywania trasy, czyli tempo joggingu. Jeśli dystans pokonujemy wolniej, wydłuża się jednocześnie czas treningu, który także ma znaczenie w kontekście spalania tkanki tłuszczowej. Z kolei 10-kilometrowy sprint wzmacnia nasze ciało i kondycję, znacznie bardziej angażując mięśnie do pracy.

Do takich dystansów lepiej zamówić odpowiednie buty Asics męskie, w których stopy będą odpowiednio leżeć. Zapobiegnie to rozwojowi kontuzji, która mogłaby przerwać nasz trening. Znaczenie w kontekście spalania kalorii ma również nasza aktualna waga. Jeżeli mamy kilka dodatkowych kilogramów i utrzymamy odpowiednie tempo, prawdopodobnie przetworzymy więcej energii podczas treningu.

Nie szybkość, a długość treningu ma znaczenie

Naukowcy potwierdzili, że podczas pierwszych 40 minut biegu organizm pobiera energię z wcześniej zjedzonych posiłków. Oznacza to więc, że jeśli chcemy spalić kalorie z tkanki tłuszczowej powinniśmy nieco przekroczyć ten czas. Wtedy zaczynamy pobierać paliwo z zapasów, które w sposób automatyczny się kurczą.

Trzeba jednak pamiętać, że podczas joggingu organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na całym ciele. Nie da się zatem punktowo usunąć zbędnych kilogramów np. z brzucha, ponieważ w przypadku tej partii ciała tłuszcz będzie zalegał tu znacznie dłużej.

Długi dystans wymaga odpowiedniego przygotowania

10 kilometrów ciągłego biegu może być dla organizmu sporym wyzwaniem. Warto więc przygotować się przed takim biegiem. Zakup dopasowanych butów Catepillar oraz odzieży termicznej to podstawa. Jeśli będzie to pierwszy tak intensywny bieg, powinniśmy spróbować wcześniej wzmocnić mięśnie i stawy kończyn dolnych, oraz poprawić kondycję.

Warto też ustalić odpowiednią porę do biegania. W południowy upalny dzień będzie nam znacznie ciężej pokonać zamierzoną odległość, dlatego warto trening przenieść na wieczorne godziny. Istotne będzie również nawodnienie – najlepiej cały czas mieć przy sobie bukłak z wodą, którym uzupełnimy niedobory płynów.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Pyszne wędliny tradycyjne – Martika

1 listopada 2021

Pyszne wędliny tradycyjne dla dzieci i dorosłych Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Potem czeka nas Sylwester. To już końcówka 2021 roku, dlatego warto już teraz zastanowić się, jakie dania podamy…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca