poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Jak uniknąć pomyłek i dobrać odpowiedni olej? – pomoc mechanika samochodowego

Jak uniknąć pomyłek i dobrać odpowiedni olej? - pomoc mechanika samochodowego

Zgodnie z zaleceniami każdego producenta samochodów, olej silnikowy wymaga wymiany po przebyciu określonej liczby kilometrów. W większości przypadków pojawia się jednak adnotacja, zgodnie z którą powinien być wymieniony przynajmniej raz w roku. W jaki sposób dobrać preparat tak, by był on odpowiedni dla naszego samochodu? Pomimo obiegowej opinii nie jest to taka łatwa kwestia. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób dobrać idealny olej do naszego pojazdu.

Główne kryterium – zalecenia producenta

Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są wszelkie zalecenia producenta względem odpowiedniego oleju. Normy dotyczące nie tylko oleju silnikowego, ale wszystkich innych płynów eksploatacyjnych możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Z reguły producenci decydują się na podanie bardzo szczegółowych wskazówek, jaki olej będzie najlepszy dla danego modelu samochodu. Wśród istotnych informacji możemy doszukać się takich danych, jak preferowana lepkość oleju oraz jego specyfikacja techniczna. Innym patentem na wybranie odpowiedniego produktu jest znalezienie rzetelnych informacji w internecie, jednak źródło powinno zostać przez nas zweryfikowane.

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać, wybierając olej silnikowy

Pomimo podobnej specyfikacji technicznej, różne marki mogą się od siebie różnić. Nie warto nigdy decydować się na oszczędność w tym aspekcie poprzez zakup najtańszego produktu. Olej silnikowy to bardzo ważny płyn w naszych pojazdach, warto zatem zapewnić mu odpowiedniej jakości materiały. Dużo mówi się również o doborze gęstości oleju w zależności od przebiegu kilometrowego naszego pojazdu. Nie warto ufać takim teoriom. Zawsze powinien zostać dobrany w zgodzie ze specyfikacją podaną w instrukcji pojazdu.

Co jeśli nie potrafimy wybrać i wymienić oleju? Skierujmy się do mechanika

Jeśli nigdy nie mieliśmy okazji do samodzielnej wymiany, nic nie stoi na przeszkodzie, by samochód zawieźć do serwisu, który w profesjonalny sposób zatroszczy się o wymianę płynów. Dobry mechanik będzie w stanie dobrać idealny płyn do naszego pojazdu oraz wymieni go bez najmniejszego problemu. Jest on osobą wykwalifikowaną w takim obszarze, jak dobór oleju silnikowego i jego poprawna wymiana, dlatego, jeśli nie mamy pewności co do tego, jak dokonać takiej wymiany, powinniśmy poszukać serwisu. Wprawdzie sam proces wymiany oleju nie jest skomplikowany, to jednak mechanik pozytywnie oceniany przez innych klientów nie zainkasuje za tę drobną usługę dużej kwoty.

Może spodobać Ci się również:

Jak zamontować klimatyzator ścienny? Dobór jednostki ściennej

Jak zamontować klimatyzator ścienny? Dobór jednostki ściennej

30 listopada 2020

Klimatyzacja to coraz bardziej popularne urządzenia. Z uwagi na upalne dni, a tym samym cieplejszy klimat zastosowanie takiego rozwiązania jest idealnym pomysłem. Pozostaje jednak pytanie. Jaki klimatyzator wybrać i jak…

Czytaj więcej