piątek, 22 listopada 2024r.

Izolacja ścian od wewnątrz – czy warto użyć do tego piany PUR?

photo 1674485117944 08d58861b2bacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxpbnN1bGF0aW9uJTIwZm9hbXxlbnwxfDB8fHwxNjc3NjY0NjY4ixlibrb 4.0.3q80w1080

Specjaliści zasadniczo preferują izolację ścian zewnętrznych. Są jednak sytuacje, w których możliwa jest jedynie izolacja od wewnątrz. Izolacja ścian w budynkach wszystkich typów jest koniecznością. Domy nieizolowane są po prostu ogromnym marnotrawstwem energii wytwarzanej w jakikolwiek sposób.

Większość domów jednorodzinnych jest izolowana od zewnątrz, ale jest sporo budynków, których nie można ocieplić w ten sposób. Wtedy jedynym wyjściem jest ocieplenie od wewnątrz. O czym należy pamiętać podczas wykonywania tego typu izolacji i dlaczego pianka poliuretanowa jest do tego idealna – podpowiadamy poniżej.

Izolacja ścian wewnętrznych – w jakich sytuacjach?

Izolacja od wewnątrz wykonywana jest rzadziej niż izolacje ścian zewnętrznych, gdyż jest to bardziej skomplikowana procedura. Jednakże w przypadku, gdy dom ma elewację, której nie chcemy lub nie możemy zniszczyć, będziemy potrzebować właśnie izolacji od wewnątrz.

Powinna być zastosowana w przypadku starej kamienicy, jak również wtedy, gdy budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim lub stanowi część zabudowy bliźniaczej lub szeregowej (a właściciele pozostałych części nie chcą ogrzewać całości). Taka izolacja jest również konieczna, na przykład, gdy mamy prawo tylko do części domu, a współwłaściciele nie zgadzają się na ocieplenie całego budynku.

O czym pamiętać przy ocieplaniu pianą PUR wewnętrznych ścian?

Ogrzewając wewnętrzne ściany, trzeba pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Przede wszystkim izolacja ścian od wewnątrz odbiera cenną przestrzeń użytkową budynku. W tej sytuacji bardzo ważna jest grubość zastosowanego izolatora. Po drugie, przedział izolowany od wewnątrz będzie narażony na zimno zewnętrzne, co może uczynić go bardziej podatnym na wilgoć i ewentualne uszkodzenia.

Dlatego, aby zapobiec kondensacji pary wodnej w komorze, należy wybrać odpowiedni materiał i zwrócić uwagę na odpowiednią grubość izolacji. Tu ocieplenie pianą pur znajduje najlepsze zastosowanie, szczególnie że jej nałożenie metodą natryskową jest względnie łatwe i szybkie.

Izolacja ścian wewnętrznych pianką poliuretanową — dlaczego warto?

Podstawową zaletą pianki poliuretanowej jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu warstwa izolacyjna może być naprawdę cienka. Pianka ta posiada również zdolność do rozpraszania pary wodnej, dzięki czemu elementy konstrukcyjne będą mniej podatne na zawilgocenie i gnicie.

Do zalet piany PUR należy jej trwałość, która może być liczona nawet w dziesięcioleciach. Ponadto piana rozszerzając się dokładnie wypełnia każdą spoinę i izoluje efektywnie nawet najtrudniej dostępne przestrzenie.

Może spodobać Ci się również:

Podatki - co to? Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Podatki – co to? Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

10 czerwca 2021

Płacenie podatków dotyczy każdego z nas. Co więcej, są one obowiązkowe, a dokładna kwota uzależniona jest od wielu czynników. Gdyby należności podatkowe nie były odprowadzane finansowanie działalności państwa, byłoby niemożliwe.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca