Jaka rozgrzewka przed bieganiem będzie najlepsza?
Jogging jest wymagającym sportem, przed którym warto dokładnie rozgrzać ciało. W ten sposób organizm znacznie łatwiej zniesie duże obciążenia, na które będziemy narażeni w trakcie treningu. Niestety nie wszyscy pamiętają o porządnej rozgrzewce, a to może doprowadzić do kontuzji i dyskomfortu w trakcie biegania. Co zatem należy zrobić, by nasz trening był skuteczny i bezpieczny?
Odpowiednie buty to podstawa…
W pierwszej kolejności dopasuj właściwe buty do biegania. Powinny one mieć odpowiednią podeszwę, która będzie amortyzować kroki i mieć właściwą wielkość. Najlepiej, gdy obuwie jest maksymalnie pół rozmiaru większe, co zapewni komfortowe ułożenie stopy i nie podrażni skóry.
Profesjonalne buty do biegania muszą być dostosowane do konkretnego typu nawierzchni. Produkty na twardy grunt powinny być przede wszystkim bardziej elastyczne, ponieważ w takim przypadku ciało silniej narażone jest na przeciążenia. Z kolei warianty do treningów terenowych muszą być przede wszystkim stabilne i zapewniać przyczepność w każdych warunkach.
Nie zapomnij o rozgrzewce
Przed bieganiem warto przeprowadzić szereg ćwiczeń, które pobudzą całe ciało. W trakcie treningu zaangażujemy niemal wszystkie mięśnie, dlatego najlepiej rozruszać każdą partię, zaczynając od góry i przechodząc do kończyn dolnych. Im poświęcamy najwięcej uwagi, ponieważ to one będą odpowiedzialne za rozładowanie przeciążeń.
Istotne będzie zarówno pobudzenie krążenia jak i rozciągnięcie mięśni oraz stawów. Rozgrzewkę najlepiej rozpocząć od pajacyków, które doskonale rozruszają ciało. Następnie można przejść do ćwiczeń rozgrzewających ramiona, tułów i nogi. Na samym końcu warto rozruszać staw skokowy. Trening można rozpocząć od szybkiego marszu, co zapewni płynne przejście do właściwego biegania.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przed rozpoczęciem treningu nie warto nadmiernie się objadać. Zalegający w żołądku pokarm może wywołać dyskomfort w czasie biegu i utrudnić pokonanie zaplanowanej trasy. W lecie warto też postawić na lekkie buty do biegania, które zapewnią odpowiednią wentylację i nie obciążą nadmiernie stóp.
Trening bez rozgrzewki może skończyć się bólami w okolicach piszczeli. Jeśli w trakcie ćwiczeń zauważymy niepokojące objawy, nie należy ich bagatelizować. Po pewnym czasie endorfiny wydzielane w trakcie biegu złagodzą ból, lecz jego bagatelizowanie może mieć poważniejsze konsekwencje. Czasem lepiej zatrzymać się i zrobić kilka dodatkowych ćwiczeń rozciągających niż biec dalej i narazić się na kontuzję.
Może spodobać Ci się również:
Rozwój radiografii cyfrowej w ostatnich latach sprawia, że coraz więcej klinik weterynaryjnych zmienia analogowe aparaty RTG na cyfrowe. Chcąc zyskać na efektywniejszym wykorzystaniu pracowni warto skoncentrować uwagę na elementach radiografii…
Czytaj więcej